Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΗττήθηκε στη Λιβαδειά ο ΠΑΟΚ Β

Ηττήθηκε στη Λιβαδειά ο ΠΑΟΚ Β [εικόνες]

Ήταν αναμενόμενα “άνιση” η έξοδος στη Λιβαδειά για τον ΠΑΟΚ Β, ο οποίος είχε να αντιμετωπίσει και αρκετές απουσίες. Ο Δικέφαλος ηττήθηκε 3-1 και πλέον μένει το τελευταίο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, αυτό με την Νίκη Βόλου, πριν την έναρξη των play offs και play outs.

04.03.2024

Δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι, απειλώντας την εστία του Μπαλωμένου , ο οποίος αντέδρασε ορθά σε τουλάχιστον δύο καλές ευκαιρίες του Λεβαδειακού. Στο 25′ ωστόσο, ο Νταγκό έστειλε, με κεφαλιά, τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Προσπάθησε να κρατήσει μπάλα ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια και μάλιστα έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 35′ με διπλή ευκαιρία από τους Σαποβάλοφ και Κανίς. Ο Λεβαδειακός όμως, ήταν αυτός που βρήκε τον τρόπο να σκοράρει εκ νέου, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με την κεφαλιά του Ρομό.

Παρόμοια η εικόνα στη επανάληψη, με την αμυντική γραμμή του ΠΑΟΚ και δη τον Κωνσταντίνο Μπαλωμένο να λειτουργεί υποδειγματικά σε ουκ ολίγες απειλητικές προσπάθειες του Λεβαδειακού. Το τρίτο γκολ για τους γηπεδούχους πάντως ήρθε στο 67′ από τον Κωστή, ενω στο 82′ με διπλή προσπάθεια και έπειτα από την ασίστ του Σπυράκου, ο Πανίδης διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς στις καθυστερήσεις του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Σινανάι.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λεβαδειακός: Γκροφ, Ντεντάκης (59′ Τσάπρας), Βήχος, Νταγκό (59′ Κωστή), Μπελμόντε, Ρομό, Νίκας, Πίρινεν, Γιαννιώτας, Γκουστάβο (74′ Χάμοντ), Λιάγκας.

ΠΑΟΚ Β: Μπαλωμένος , Κιτσάκης (72′ Σπυράκος), Σελιμάι (81′ Σινανάι), Μανωλιούδης, Γιαξής, Παντεκίδης, Τσίκος, Νινούα (72′ Καστίδης), Κουαλιάτα (72′ Ρούμιαντσεφ), Σαποβάλοφ (68′ Πανίδης), Κανίς.