Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΚαι τώρα ο τελικός

Και τώρα ο τελικός [εικόνες]

Λιτή, ουσιαστική, δυναμική και αποτελεσματική στις στιγμές της η Κ15 κέρδισε 2-0 τον Παναθηναϊκό και προκρίθηκε στον τελικό του πρωταθλήματος της Super League, που θα διεξαχθεί την Κυριακή 14.05 (13:30), όπου και θα βρει απέναντί της τον Ολυμπιακό.

11.05.2023

Σε ένα ισορροπημένο πρώτο 40λεπτο, στο οποίο ο ΠΑΟΚ βέβαια είχε τις στιγμές του και την ποιότητα να απειλήσει, το γκολ ήρθε νωρίς. Στο 12′ ο Μπέρδος με εξαιρετική προσπάθεια από αριστερά, «έσπασε» στον Σιδηρόπουλο, που με ευκολία πλάσαρε για το 1-0. Ο Δικέφαλος είχε στην συνέχεια άλλες δύο καλές ευκαιρίες να πετύχει κι άλλο γκολ, με τον Καραγκιόζη στο 33′ και τον Τουρσουνίδη στο 37′.

Ούτε το δεύτερο ημίχρονο επιφύλασσε ιδιαίτερες συγκινήσεις, ο ΠΑΟΚ διατήρησε την υπεροχή, παρότι ο Παναθηναϊκός πίεσε για την ισοφάριση και κατάφερε να φτάσει και σε δεύτερο γκολ στο 67′ με το συρτό σουτ του Τουρσουνίδη έξω από την περιοχή. Από το 74′ δε, ο ΠΑΟΚ αναγκάστηκε να συνεχίσει με δέκα παίκτες λόγω της δεύτερης κίτρινης κάρτας του Τασιούλας. Ο Παναθηναϊκός, έξαλλου, έφτασε κοντά στο γκολ στο 76′, με τη μπάλα σε κοντινό πλασέ να βρίσκει στο δοκάρι. Όσο για τον ΠΑΟΚ που φαινόταν πως είχε ήδη καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση είχε και πέναλτι, που κέρδισε και εκτέλεσε ο Μπέρδος στο 80′, με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι και να καταλήγει άουτ. Κάπου εκεί ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι με τον Δικέφαλο να σκέφτεται ήδη τον τελικό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΟΚ: Μητρούσης, Κυριαζίδης (78′ Καρασαββίδης), Λουτζιανιώτης (64′ Μεγγίδης), Μόκρης, Γκιόκα, Μηνασίδης, Τασιούλας, Καραγκιόζης (54′ Κρομμύδας), Μπέρδος, Σιδηρόπουλος (64′ Κάνιος), Τουρσουνίδης (78′ Koval).

Παναθηναϊκός: Σταμέλλος, Χατζηκωνσταντίνου, Δημακόπουλος (65′ Κουρουνιώτης), Βύντρα (78′ Αργυρόπουλος), Γαζής, Θεοχάρης, Δήμου (65′ Τσόμας), Ρεμούνδος (73′ Τσάντζαλος), Σουχλάκης, Λόμπας, Ιωάννου