Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΚαλή εμφάνιση, τρίποντο και… συνεχίζουμε

Καλή εμφάνιση, τρίποντο και… συνεχίζουμε

Ένα καταιγιστικό πρώτο μέρος, ένα γκολ στο δεύτερο και πάμε στο επόμενο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ ήταν σοβαρός κι ουσιαστικός στη Λαμία, επικράτησε με 0-3 και πλέον στρέφει την προσοχή του στο Κύπελλο Ελλάδας και τον επαναληπτικό κόντρα στην Καλαμάτα στην Τούμπα.

07.01.2023

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου αποφάσισε να προχωρήσει σε κάποιες αλλαγές και να δώσει φανέλα βασικού στους Νάσμπεργκ , Λύρατζη , Ντάντας και Μουργκ προκειμένου να δώσει ανάσες σε παίκτες που έπαιξαν σερί σε πολλά παιχνίδια. Η αναμέτρηση ξεκίνησε όμως με απρόοπτο.

Ο Τόμας Μουργκ στην πρώτη του παρουσία στην αρχική 11άδα της φετινή σεζόν έγινε αναγκαστική αλλαγή μόλις στο 8ο λεπτό του αγώνα. Ο Κάλεντ Νάρεϊ ήρθε από τον πάγκο και πέντε λεπτά μετά ήταν αυτός ουσιαστικά που έδωσε προβάδισμα στον Δικέφαλο, ακόμα κι αν δεν χρίστηκε σκόρερ.

Στο 13′ ο Ντάντας εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, ο Νάρεϊ εκτέλεσε, η μπάλα βρήκε στον Ολιβέιρα και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ντάντας έριξε μία προειδοποιητική βολή, με το πλασέ του να περνάει άουτ, αλλά στο 27′ δεν αστόχησε. Ο Νάρεϊ έκλεψε ψηλά, συνδυάστηκε με τον Ολιβέιρα , γύρισε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, η άμυνα των γηπεδούχων απομάκρυνε πάνω στον Ντάντας κι αυτό με ένα άψογο πλασέ έκανε το 0-2.

Η ομάδα της Λάμίας προσπάθησε να απαντήσει, αλλά δεν μπόρεσε να φτιάξει φάσεις σε open play. Το μόνο που κατάφερε ήταν να έχει δύο καλές στιγμές από εκτελέσεις κόρνερ. Αρχικά στο 29′ ο Μπεχαράνο πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση του Ντε Βινσέντι, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, με τον ΠΑΟΚ στην αντεπίθεση να χάνει σπουδαία ευκαιρία με τον Νάρεϊ , ενώ στο 32′ ο Ντε Βινσέντι προσπάθησε να νικήσει τον Κοτάρσκι με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο κίπερ του Δικεφάλου είχε την απάντηση.

Ο ΠΑΟΚ είχε και δοκάρι με τον Ολιβέιρα μέχρι την ανάπαυλα αλλά το 0-2 δεν άλλαξε. Στην επανάληψη τα πάντα τελείωσαν νωρίς. Στο 58′ οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκρυψαν τη μπάλα, ο Λύρατζης έδωσε την ασίστ στον Α.Ζίβκοβιτς κι ο Σέρβος με ωραίο τελείωμα έκανε το 0-3 και τα πάντα τελείωσαν εκεί.

Τα υπόλοιπα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον ΠΑΟΚ να μην απειλείται σε κάνενα σημείο, να έχει κάποιες καλές στιγμές στην επίθεση, αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λαμία: Γκαραβέλης (37′ Σαράνοφ), Σιμόν (46′ Γκοράνοφ), Τζανετόπουλος, Κορνέζος (65′ Αντέτζο), Βασιλαντωνόπουλος, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Νούνιες, Ρόμανιτς (65′ Τσιλούλης), Ντε Βινσέντι (60′ Μαρτίνεθ), Βέργος

ΠΑΟΚΚοτάρσκι , Λύρατζης (79′ Σάστρε ), Ίνγκασον , Νάσμπεργκ , Ράφα Σοάρες , Αουγκούστο , Ντάντας (79′ Φιλίπε Σοάρες ), Α.Ζίβκοβιτς , Μουργκ (8′ Νάρεϊ ), Κωνσταντέλιας (70′ Μπίσεσβαρ ), Ολιβέιρα (70′ Μπράντον )