Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΚαρδίτσα Ιαπωνική – ΠΑΟΚ mateco: 97-78

Καρδίτσα Ιαπωνική – ΠΑΟΚ mateco: 97-78

Ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε με 97-78 στην Καρδίτσα και έμεινε στην 9η θέση στο τέλος του δεύτερου γύρου του πρωταθλήματος και από αυτήν τη θέση θα ξεκινήσει την προσπάθειά του στα Play Out της Stoiximan Basket League.

Σε αυτό το νέο φορμάτ του πρωταθλήματος, η ομάδα μας θα δώσει 5 αγώνες, απέναντι στις ομάδες που είναι στις θέσεις 7-12. Τρία από τα παιχνίδια αυτά θα διεξαχθούν στο PAOK Sports Arena, απέναντι σε Μαρούσι, Καρδίτσα και Απόλλων Πατρών και δύο στην Αθήνα, με την ΑΕΚ και το Λαύριο.

Όσον αφορά το σημερινό παιχνίδι, η εικόνα της ομάδας μας ήταν κακή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 8-13 λίγο πριν την συμπλήρωση του 5ου λεπτού, με τους McNeace και Williams να πετυχαίνουν τους 11 πόντους της ομάδας μας. Ωστόσο και οι δύο χρεώθηκαν με 2 φάουλ και πήγαν στον πάγκο. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 7-0 για το 15-13, αλλά ο ΠΑΟΚ mateco βρήκε τρόπο να πάρει τον έλεγχο και με δικό του σερί 3-12, πήρε ξανά το προβάδισμα και για πρώτη φορά πήγε στο +7 (18-25 στο 8’45’’).

Αν και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε την ομάδα μας στο +3 (23-26), η Καρδίτσα ξεκίνησε πολύ καλύτερα το δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 11-0, προηγήθηκε για πρώτη φορά με 8 (34-26). Με τον ΠΑΟΚ mateco να πετυχαίνει μόλις τρεις πόντους (με τρίποντο του Fridriksson) στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 40-29 (15’). Με σερί 0-9, η ομάδα μας μείωσε στους 2 (40-38) και με τρίποντο του Fridriksson η διαφορά πήγε στον πόντο (42-41) στη λήξη του ημιχρόνου!

Ο ΠΑΟΚ mateco ισοφάρισε 43-43 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 21-5, προηγήθηκαν με 16 (64-48 στο 26’) και διατήρησαν τον έλεγχο ως την λήξη του δεκαλέπτου (71-59).

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (78-61 στο 32΄), η ομάδα μας προσπάθησε να μειώσει (80-66 στο 35’), αλλά η Καρδίτσα είχε τον έλεγχο ως το τέλος του αγώνα και έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 42-41, 71-59, 97-78

ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΙΑΠΩΝΙΚΗ: White 6, Buchanan 7, Mennega 22 (2), Δίπλαρος 15 (3), Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας, Sibert 3 (1), Καμπερίδης 8 (2), McCallum 14 (2), Mack 15 (2), Γιάνκοβιτς 7.

ΠΑΟΚ mateco: Townes 10, McNeace 7, Τσιακμάς, Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 13, Fridriksson 13 (3), Μαργαρίτης 7 (1), Williams 6 (1), Αρσενόπουλος 2, Michalak 18 (3).