Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΚολοσσός H Hotels - ΠΑΟΚ mateco: 95-79

Κολοσσός H Hotels – ΠΑΟΚ mateco: 95-79

Ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε στη Ρόδο από τον Κολοσσό H Hotels με 95-79 για την 20ή αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Η ομάδα μας έχασε πολύ σημαντικό έδαφος στη μάχη για την 6η θέση, δεν κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά των 12 πόντων με την οποία είχε νικήσει στο παιχνίδι του πρώτου γύρου και μειονεκτεί πλέον σε όλες τις ισοβαθμίες.

Ο ΠΑΟΚ mateco πλήρωσε το κάκιστο τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα όπου το επί μέρους σκορ ήταν 34-15 για τους γηπεδούχους! Και όμως η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου ήταν εντελώς διαφορετική. Αμφίρροπο το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Κολοσσό να είναι μπροστά στο σκορ 20-19 και τον ΠΑΟΚ mateco να αντιδρά στη συνέχεια και να παίρνει προβάδισμα 43-47 λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Ο Κολοσσός μείωσε στους 2 (45-47), ο ΠΑΟΚ mateco μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς τον Justin Alston (που τραυματίστηκε και αποχώρησε από το παιχνίδι), ήταν κακός σε αυτό το διάστημα και έχασε την επαφή με το σκορ. Οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 18-0 και προηγήθηκαν 67-49, ο Τσαϊρέλης αποβλήθηκε με αντιαθλητικό φάουλ και τεχνική ποινή σε αυτό το διάστημα και όταν έφυγε από το παιχνίδι με 5 φάουλ ο McNeace, ο ΠΑΟΚ mateco έμεινε χωρίς σέντερ.
Η προσπάθεια επιστροφής στο παιχνίδι, έφερε τη διαφορά στους 9 (81-72), χωρίς όμως να αλλάξει κάτι περισσότερο στο παιχνίδι. Με τον Goudelock ασταμάτητο, ο Κολοσσός ανέβασε τη διαφορά στους 16 για το τελικό 95-79.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 45-47, 79-62, 95-79
ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS: Goudelock 25 (3), Utomi 13 (2), Κολοβέρος 8, Brajkovic 16, Πετρόπουλος, Μπιλλής 3 (1), Καμαριανός, Shittu 3, Polley 15 (1), Perrantes 13 (1).
ΠΑΟΚ mateco: Townes 8, McNeace 11, Τσιακμάς, Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 3, Fridriksson 20 (2), Μαργαρίτης 11 (1), Williams 11 (1), Michalak 7 (1), Alston 6.