Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΚυριάρχησε αλλά δεν νίκησε

Κυριάρχησε αλλά δεν νίκησε

Είναι κάποια βράδια που ακολουθείς πίστα το πλάνο σου, παλεύεις με όλες σου τις δυνάμεις, αλλά οι λεπτομέρειες είναι εναντίον σου. Ένα τέτοιο βράδυ έζησε ο ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας κόντρα στην ΑΕΚ. Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου ήταν σαφώς ανώτερη για 90 λεπτά αλλά αρκέστηκε στον βαθμό της ισοπαλίας, αποτέλεσμα που την κρατάει στην κορυφή.

11.02.2024

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μία αλλαγή πλάνων για τον ΠΑΟΚ, καθώς ο Γιάννης Κωνσταντέλιας που ήταν στο αρχικό σχήμα ανέβασε πυρετό κι αντικαταστάθηκε από τον Τόμας Μουργκ .

Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή, πίεσε ψηλά, δεν επέτρεψε στην ΑΕΚ να αναπτυχθεί, με τους φιλοξενούμενους να περιορίζονται σε προσπάθειες να φύγουν στην κόντρα.

Η ένταση και οι δυνατές μονομαχίες μονοπώλησαν το ενδιαφέρον, με τον ΠΑΟΚ να έχει ένα σουτ του Οζντόεφ από καλή θέση, τον Μεϊτέ στις καθυστερήσεις από πλάγια θέση να απειλεί, αλλά τον Στάνκοβιτς να έχει την απάντηση, ενώ η ΑΕΚ από την πλευρά της είχε ένα σουτ του Γκατσίνοβιτς που έφυγε άουτ, ενώ ο Κοτάρσκι ήταν εκεί  σε μια κεφαλιά του Κάλενς.

To δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για την ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου . Η ΑΕΚ στην κόντρα έκανε το 0-1 στο 47′ με τον Λιβάι Γκαρσία να δίνει την ασίστ στον Ελίασον κι αυτόν από κοντά να ανοίγει το σκορ.

O Δικέφαλος παρέμεινε ψύχραιμος και μεθοδικά προσπάθησε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει. Στο 56′ ο Σαμάτα αστόχησε από κοντινή απόσταση, ενώ λίγο αργότερα ο Κουλιεράκης δεν ανησύχησε τον Στάνκοβιτς με κεφαλιά.

Στο 69′ ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντεσπόντοφ να φεύγει στην πλάτη της άμυνας, αλλά το σουτ που επιχείρησε από πλάγια θέση, έδιωξε ο Στάνκοβιτς σε κόρνερ.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου έριξε στη μάχη φρέσκα πόδια, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης και στο 81′ ο Ντεσπόντοφ είχε δοκάρι με δυνατό σουτ.

H refuse to lose νοοτροπία όμως του ΠΑΟΚ ξαναχτύπησε. Οι παίκτες του Δικεφάλου πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό και δικαιώθηκαν. Στο 89′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Τάισον , ο Κεντζιόρα με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Ο ΠΑΟΚ παρέμεινε στην κορυφή και πλέον στρέφει την προσοχή του στην αναμέτρηση κόντρα στον Παναθηναϊκό στο γήπεδο της Τούμπας για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ:  Κοτάρσκι , Μπάμπα , Κουλιεράκης , Κεντζιόρα , Σάστρε (Όττο 76’), Μεϊτέ , Οζντόεφ ( Σβαμπ 76’), Τάισον , Μουργκ , Α.Ζίβκοβιτς ( Κωνσταντέλιας 72’), Σαμάτα ( Μπράντον 76’).

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα (Ζίνιτς 82’), Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Γιόνσον, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (Λιούμπισιτς 82’), Ελίασον (Μάνταλος 72’), Τσούμπερ (Αραούχο 82’), Λιβάι Γκαρσία (Πόνσε 74’).