Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΛαύριο MEGABOLT – ΠΑΟΚ mateco: 89-85

Λαύριο MEGABOLT – ΠΑΟΚ mateco: 89-85

Στο ντεμπούτο του Kevin Porter Jr., ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε με 89-85 στο Λαύριο και θα συνεχίσει, στα τρία παιχνίδια που απομένουν (με Καρδίτσα, ΑΕΚ και Μαρούσι), την προσπάθεια για να συμμετέχει στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Ο Αμερικανός γκαρντ που αναπόφευκτα ήταν στο επίκεντρο, ξεκίνησε στην πεντάδα της ομάδας μας, που λίγα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα έχασε τον Σταύρο Σχίζα λόγω τραυματισμού. Η απουσία του έμπειρου φόργουορντ στοίχισε στην ομάδα μας, που αντιμετώπισε σημαντικά προβλήματα στην άμυνα, βρέθηκε πίσω στο σκορ και με διαφορές μεγαλύτερες των 10 πόντων και δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη μεγάλη προσπάθεια για την ανατροπή στο τέλος του αγώνα.

Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 22-24 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά οι γηπεδούχοι, με υψηλά ποσοστά ευστοχίας, πέρασαν μπροστά, βρέθηκαν στο +7 (47-39), λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, με τον Τσιακμά να ευστοχεί σε τρίποντο και να μειώνει 47-42.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (53-42), ο Porter Jr. με «γκολ-φάουλ» μείωσε 53-45 και με σερί 2-8, η ομάδα μας έριξε τη διαφορά στους 5 (55-50). Το Λαύριο ωστόσο κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο με τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (72-62) και να φτάσει στο +15 (81-66) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (33΄). Ο Porter Jr. ανέβασε αισθητά την απόδοσή του, έδωσε λύσεις στην επίθεση και ο ΠΑΟΚ mateco επέστρεψε στο παιχνίδι. Σερί 0-8 για το 81-74 με τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ. Ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε και στο καλάθι (87-85), χωρίς όμως να καταφέρει να… κλέψει το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 47-42, 72-62, 89-85

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT: Flatten 12 (3), Moore 7, Castaneda 13 (1), Μουράτος 19 (4), Gromovs 4, Ζάρας 7 (1), Horchler 11 (1), Thornton 16 (3), Δεϊμέζης.

ΠΑΟΚ mateco: McNeace 14, Τσιακμάς 5 (1), Σχίζας, Τσαϊρέλης 6, Fridriksson 11, Μαργαρίτης 6, Williams 4, Αρσενόπουλος 4, Michalak 18 (4), Alston 3, Porter Jr. 14 (2).