Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΛυκογιάννης: «Ένα καθοριστικό σφύριγμα….»

Λυκογιάννης: «Ένα καθοριστικό σφύριγμα….»

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ mateco κ. Λυκογιάννης μιλώντας μετά το τέλος του αγώνα με το Περιστέρι, αναφέρθηκε στις καθοριστικές 4/4 βολές του Denmon, αλλά στην γενικότερη παρουσία της ομάδας.

Στην αρχική του τοποθέτηση ο κόουτς Λυκογιάννης τόνισε: «Συγχαρητήρια στο Περιστέρι για τη νίκη. Ήταν πιο συγκεντρωμένοι και έτοιμοι στο τελευταίο 10λεπτο το οποίο ήταν κρίσιμο. Ο αγώνας ήταν για μεγάλο χρονικό διάστημα ντέρμπι, με εναλλαγές στο προβάδισμα. Το Περιστέρι πήρε μία μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων σε ένα κομβικό σημείο του παιχνιδιού, πέντε λεπτά πριν την λήξη. Εκεί, υπήρξε μία φάση για την οποία προσωπικά αμφισβητώ. Δόθηκαν τρεις βολές στον Demnon, σε ένα σουτ που δεν υπήρχε φάουλ και ακολούθησε τεχνική ποινή. Από εκεί και πέρα, δεν διαχειριστήκαμε καλά τη διάφορα των 8-10 πόντων που έγινε στην επόμενη φάση και ουσιαστικά δεν πιστέψαμε ότι μπορούσαμε να γυρίσουμε το παιχνίδι. Ήταν η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο. Επιπλέον, αρκετά παιδιά δεν βρέθηκαν σε επιθυμητή κατάσταση αλλά αυτό είναι σχετικά φυσιολογικό. Συνεχίζουμε με το δύσκολο παιχνίδι που έχουμε μπροστά μας στο Vilnius».

Για την παρουσία των ξένων παικτών στο σημερινό παιχνίδι τόνισε:

«Δεν θεωρώ ότι ήταν οι 5 από τους 6 σε κακή μέρα. Ο Hands έκανε θετικό παιχνίδι και ο Sibert ήταν εξίσου θετικός. Ο Riley βγήκε εκτός παιχνιδιού λόγω φάουλ. Θεωρώ πως το πρώτο φάουλ δεν υπάρχει, αντιθέτως ήταν επιθετικό από τον Bilan. Στην πορεία έκανε δύο ανόητα φάουλ καθώς το δεύτερο και το τρίτο ήταν δική του ευθύνη. Οπότε από πολύ νωρίς ήταν στον πάγκο για να προφυλαχτεί. Αυτό επηρέασε αρκετά αλλά η ευθύνη βαραίνει κυρίως τον ίδιο γιατί έχει ήδη συμβεί πολλές φορές. Βέβαια, τις περισσότερες φορές έβρισκε τρόπο να επανέλθει. Οι υπόλοιποι τρεις παίκτες όντως βρέθηκαν σε κακή μέρα. Αυτό δεν έχει να κάνει με τον αντίπαλο. Αφορά τη δική μας σωματική και πνευματική διαχείριση. Δεν έχουμε τόσο μεγάλο βάθος αλλά δεν ψάχνουμε για δικαιολογίες. Ξέραμε ότι είχαμε μικρό χρονικό διάστημα προετοιμασίας για ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Το Περιστέρι επίσης έπαιζε σε Ευρωπαϊκό παιχνίδι με μία μέρα ξεκούρασης παραπάνω, αλλά δεν έχει σημασία. Θεωρώ πως το 62-66 επηρέασε πολύ το μυαλό μας γιατί έδωσε μαξιλαράκι ασφαλείας στον αντίπαλο. Η αντίπαλη ομάδα είχε τους παίκτες και την εμπειρία να το διαχειριστεί σωστά».

Σχετικά με την αντίδραση του ΠΑΟΚ, όταν πήρε διαφορά το Περιστέρι…

«Καμία ομάδα δεν μπορούσε να βρεθεί τόσο μπροστά, με διαφορά 10 πόντων. Αν εξαιρέσεις τα πρώτα έξι λεπτά που ο ΠΑΟΚ είχε πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα, το παιχνίδι ήταν δύο κατοχών. Το συγκεκριμένο σφύριγμα στο 62-66 ήταν ένα μαξιλαράκι για τον αντίπαλο. Τονίζω πως για εμένα δεν υπήρχε ούτε φάουλ, ούτε τεχνική ποινή. Αυτό τους έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων. Ήταν ένα καθοριστικό σφύριγμα. Βέβαια, ήμασταν προετοιμασμένοι και για αυτό. Εμάς βαραίνει το γεγονός ότι δεν πιστέψαμε πως μπορούσαμε να γυρίσουμε το παιχνίδι. Προχωράμε και πάμε παρακάτω».