Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΜε ασταμάτητο Franke, ο ΠΑΟΚ mateco νίκησε 87-79 την Καρδίτσα

Με ασταμάτητο Franke, ο ΠΑΟΚ mateco νίκησε 87-79 την Καρδίτσα

Ο Yannick Franke ήταν ασταμάτητος. Πέτυχε 35 πόντους και οδήγησε τον ΠΑΟΚ mateco στη νίκη με 87-79 επί του ΑΣ Καρδίτσας Βιολογικό Χωριό. Αυτή ήταν η 11η νίκη της ομάδας μας στο πρωτάθλημα, σε μία ακόμη επιτυχημένη προσπάθεια για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα ενόψει των πλέι οφ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν 11-19, αλλά ο Polley με 5 σερί πόντους μείωσε 16-19 και λίγο αργότερα ο Sibert με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ mateco με 21-19.

Με τον Yannick Franke να αναλαμβάνει δράση και να τελειώνει το πρώτο ημίχρονο με 16 πόντους, ο ΠΑΟΚ mateco πήρε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και στα μέσα της δεύτερης περιόδου η διαφορά για πρώτη φορά έφτασε στους 10 (37-27 στο 15ο λεπτό). Με τη διαφορά στους 12 (47-35) ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο και ο ΠΑΟΚ mateco έχοντας τον έλεγχο του αγώνα, διατήρησε το προβάδισμα και σε όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου (70-57).

Η Καρδίτσα άσκησε πίεση για να επιστρέψει στο παιχνίδι και με επί μέρους σκορ 9-17, μείωσε στους 6 (79-73 στο 36ο λεπτό). O Franke έφτασε τους 34 πόντους και έδωσε στον ΠΑΟΚ ξανά διψήφια διαφορά (84-73), αλλά οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν, μειώνοντας ακόμη και στους 5 (84-79), χωρίς όμως να απειλήσουν περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-35, 70-57, 87-79

ΠΑΟΚ mateco: Franke 35 (7), Riley 3 (1), Τσιακμάς, Hands 4, Μαργαρίτης 8, Polley 9 (1), Σλαφτσάκης, Sibert 3 (1), Κακλαμανάκης 6, Σαλούστρος 5 (1), Renfro 14.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ: Pridgett 13, Evans 16, Αθηναίου, Hunter 11 (3), Αγραβάνης 13 (1), Γκιουζέλης 3 (1), West, Gabrovsek 3 (1), Σαρικόπουλος, Gallinat 20 (1).