Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024
Google search engine
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΜε νίκη (72-69) έκλεισε τον πρώτο γύρο ο ΠΑΟΚ mateco

Με νίκη (72-69) έκλεισε τον πρώτο γύρο ο ΠΑΟΚ mateco

Αν και προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά μεγαλύτερη των 20 πόντων, ο ΠΑΟΚ mateco πήρε τη νίκη στις λεπτομέρειες και στο τέλος του παιχνιδιού με 72-69 απέναντι στην Καρδίτσα ΙΑΠΩΝΙΚΗ. Και με αυτή τη νίκη και συνολικό απολογισμό 6 νίκες και 5 ήττες, ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της Stoiximan Basket League η ομάδα μας, αποχαιρετώντας με ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα τα εντός έδρας παιχνίδια για το 2023.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν 12-16, λίγο πριν συμπληρωθεί το 5ο λεπτό του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ mateco απάντησε με ένα εντυπωσιακό σερί 14-0 για το 26-16 και συνολικά 16-1 ως τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, όπου δημιούργησε διαφορά 11 πόντων (28-17).

Έχοντας πλέον τον έλεγχο στο παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ mateco διατήρησε το προβάδισμα και στη συνέχεια του αγώνα, Προηγήθηκε 34-21 (13’30’’) και με τρίποντο του Μαργαρίτη έφτασε τη διαφορά στους 19 (43-24) στο 16’. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 43-28, αλλά με τρίποντο του Gilmore η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (49-28, στο 18’48’’).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό για τον ΠΑΟΚ mateco, που πέτυχε μόλις 10 πόντους! Παρά το γεγονός ότι η ομάδας μας προηγήθηκε 56-34 στο 22’30’’, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 3-16 και μείωσαν στους 9 (59-50) στη λήξη της τρίτης περιόδου. Η Καρδίτσα «έτρεξε» ένα εντυπωσιακό σερί 0-14 και από το -19 (59-40), βρέθηκε στο -5 (59-54). O Σχίζας με τρίποντο έδωσε αέρα 8 πόντων (62-54), αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι τρόπο να μείνουν στο παιχνίδι, μειώνοντας μάλιστα τη διαφορά στους 4 (68-64). Με καλάθι του Fridriksson η διαφορά πήγε στους 6 (70-64), αλλά η Καρδίτσα μείωσε στον πόντο (70-69) με καλάθι του Γιάνκοβιτς και το παιχνίδι έγινε θρίλερ στα τελευταία 37 δευτερόλεπτα.

Ο Smith είχε 1/2 βολές και ο Μαργαρίτης με επιθετικό ριμπάουντ καθάρισε ουσιαστικά το παιχνίδι, αφού ο Harisson έγραψε το τελικό 72-69 και ο Sibert αστόχησε στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 49-29, 59-50, 72-69

ΠΑΟΚ mateco: Smith 8 (1), Gilmore 3 (1), Harrison 20 (3), Τσιακμάς 4, Σχίζας 7 (2), Τσαϊρέλης, Fridriksson 9 (1), Μαργαρίτης 7 (1), Alston 12, Beliauskas 2.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΙΑΠΩΝΙΚΗ: White 10, Buchanan 3, Klassen 8 (2), Δίπλαρος 8 (1), Χρηστίδης 1, Αβδάλας, Sibert 2, Καμπερίδης 3 (1), McCallum 18 (1), Mack 4, Γιάνκοβιτς 12.