Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΜεγάλη ανατροπή, σπουδαία νίκη: ΠΑΟΚ mateco – Κολοσσός H Hotels: 93-81

Μεγάλη ανατροπή, σπουδαία νίκη: ΠΑΟΚ mateco – Κολοσσός H Hotels: 93-81

Με μία σπουδαία εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και μία εντυπωσιακή ανατροπή ο ΠΑΟΚ mateco πέτυχε πολύ σημαντική νίκη με 93-81 επί του Κολοσσού H Hotels για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με διαφορά 12 πόντων στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με επί μέρους σκορ 32-15 στην τελευταία περίοδο και τον Elvar Fridriksson σε καταπληκτική βραδιά , ο ΠΑΟΚ mateco δεν γύρισε απλά το παιχνίδι, αλλά πήρε και διαφορά στο τέλος, επιβάλλοντας ολοκληρωτικά το παιχνίδι του.

Ο Κολοσσός H Hotels είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα. Προηγήθηκε 14-24 στο 7ο λεπτό, αλλά ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε τη διαφορά στους 5 (23-28) στη λήξη της πρώτης περιόδου και έφερε το παιχνίδι στον πόντο (27-28) στο ξεκίνημα το δευτέρου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στους 9 (38-47) στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, βάζοντας πολλές δυσκολίες στο παιχνίδι της ομάδας μας.

Και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 12 (44-56), αλλά ο ΠΑΟΚ mateco έκανε την αντεπίθεσή του. Παρά το γεγονός ότι στο 28ο λεπτό η διαφορά ήταν ακόμη στους 9 (55-64), ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε στους 5 (61-66) και μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο για να κάνει τη μεγάλη ανατροπή.

Με 3/3 τρίποντα από Σχίζα, Harrison και Fridriksson, ο ΠΑΟΚ mateco γύρισε το παιχνίδι και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (72-69), λίγο μετά το 32ο λεπτό! Με επί μέρους σκορ 32-15 στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ mateco ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο παιχνίδι και έφτασε καθαρά και δίκαια στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 38-47, 61-66, 93-81

ΠΑΟΚ mateco: Smith 16 (3), Gilmore 10 (1), Harrison 15 (1), Τσιακμάς 2, Σχίζας 7 (1), Τσαϊρέλης 10, Fridriksson 14 (3), Μαργαρίτης, Alston 12, Beliauskas 7 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS: Goudelock 20 (3), Jorgensen 12 (2), Utomi 11 (3), Κολοβέρος 2, Brajikovic 12, Πετρόπουλος 5 (1), Μπιλλής 4, Καμαριανός, Γόντικας 2, Polley 10 (2), Perantes 3 (1).