Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΜεγάλη νίκη (87-88) στη 2η παράταση για τον ΠΑΟΚ mateco

Μεγάλη νίκη (87-88) στη 2η παράταση για τον ΠΑΟΚ mateco

Ο ΠΑΟΚ mateco δεν λύγισε. Ούτε στην κανονική διάρκεια του αγώνα, ούτε στην πρώτη παράταση και πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη στη 2η παράταση με 87-88 επί της Tofas μέσα στην Προύσα και θα διεκδικήσει πλέον την πρόκριση στη Θεσσαλονίκη. Η σειρά θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι, που θα γίνει την ερχόμενη Τρίτη 16 Ιανουαρίου 2024 στο PAOK Sports Arena και το πλεονέκτημα της έδρας θα το έχει και πάλι η ομάδα μας!

Ο ΠΑΟΚ mateco έδειξε από το ξεκίνημα του αγώνα ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο από ότι στα δύο τελευταία παιχνίδια. Προηγήθηκε 12-14, αλλά στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρέθηκε στο -7 (23-16), αλλά παρόλα αυτά συνέχισε να είναι μέσα στο παιχνίδι και να προσπαθεί να πάρει τον έλεγχο του ματς.

Ο Harrison με το πρώτο του καλάθι μείωσε 27-26, ο Τακιανός έδωσε χρόνο στον Αρσενόπουλο που έδωσε ενέργεια και βοήθησε και ο ΠΑΟΚ mateco συνέχισε να προσπαθεί να πάρει τα ηνία του αγώνα, ενώ με τρίποντο του Beliauskas η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (32-31) στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν η καλύτερη για τον ΠΑΟΚ mateco, που με επί μέρους σκορ 12-23 και το Νίκο Τσιακμά να δίνει λύσεις με μακρινά τρίποντα, κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά 10 πόντων (44-54) και να έχει πλέον τον έλεγχο του ματς.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και πέρασαν ξανά μπροστά (61-60), ωστόσο ο ΠΑΟΚ mateco είχε λύσεις. Τρίποντο από τον Μαργαρίτη για το 62-67, νέο τρίποντο από τον Fridriksson (65-70), η Tofas ισοφάρισε 70-70 και καθώς ο Harrison δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο τελευταίο σουτ, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 72-76, η Tofas απάντησε με σερί 6-0 για το 78-76 και ο Harrison με 2/2 βολές, ισοφάρισε (78-78), έστειλε τη μπάλα στη δεύτερη παράταση.

Ο Σχίζας πέτυχε το μοναδικό του και πολύ κρίσιμο καλάθι για το 84-85, ο Fridriksson με 3/3 βολές έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (85-88) και στην σπουδαιότερη άμυνα του αγώνα ο Jamuni McNeace σταμάτησε τον Winston και έδωσε ουσιαστικά τη νίκη, καθώς Beliauskas και Sakic αστόχησαν στα δύο τελευταία σουτ του αγώνα! Η μεγάλη νίκη πανηγυρίστηκε ανάλογα από την ομάδα και τους φιλάθλους που έκαναν χιλιάδες χιλιόμετρα, από τη Θεσσαλονίκη ως την Προύσα για να βρεθούν κοντά στην αγαπημένη τους ομάδα!

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 32-31, 44-54. 70-70, 78-78, 87-88

TOFAS BURSA: Cengiz, Winston 22 (3), Homesley 6 (2), Cecim, Denmon 20 (3), O’Brien 10 (1), Maye 3 (1), Sakic 3, Wiley 23.

ΠΑΟΚ mateco: Gilmore 2, McNeace 17, Harrison 17 (1), Τσιακμάς 15 (5), Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 4, Fridriksson 18 (3), Μαργαρίτης 3 (1), Αρσενόπουλος 2, Beliauskas 8 (2).