Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΜεγάλος ΠΑΟΚ, σπουδαίο διπλό (71-83) στην Αθήνα

Μεγάλος ΠΑΟΚ, σπουδαίο διπλό (71-83) στην Αθήνα

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ mateco, που επικράτησε επί της ΑΕΚ με 71-83 στα Άνω Λιόσια, σε αγώνα για την 10η αγωνιστική της Basket League, ξεπερνώντας και σημαντικά προβλήματα τραυματισμών και τις απουσίες των Renfro, Καμπερίδη και Τσιακμά!

Με τη νίκη αυτή η ομάδα μας, έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το 2022, καθώς αυτός ήταν ο τελευταίος αγώνας της χρονιάς, με τον οποίο ο ΠΑΟΚ mateco εξασφάλισε την παρουσία του στο Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας και ετοιμάζεται να κλείσει με εξαιρετικό τρόπο τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Παρά το δυναμικό ξεκίνημα των γηπεδούχων (8-0), με καλάθια από Franke και Hands ο ΠΑΟΚ mateco επανήλθε, ισοφάρισε (16-16) με τον Σαλφτσάκη για να λήξει 21-20 το πρώτο δεκάλεπτο. Με τρίποντο του Polley, ο ΠΑΟΚ mateco πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (21-23) και έχοντας πλέον τον έλεγχο στο παιχνίδι, προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 9 πόντων (29-38 με τρίποντο του Franke στο 17’30’’).

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 3 (36-39) στη λήξη του ημιχρόνου και με σερί 7-0 πήραν ξανά το προβάδισμα (45-43). Ο ΠΑΟΚ mateco ωστόσο, είχε λύσεις, σε άμυνα και επίθεση και διατήρησε τον έλεγχο στο παιχνίδι, μαζί και το προβάδισμα στη λήξη της τρίτης περιόδου (52-56).

Με τον Jalen Riley να πετυχαίνει 7 από τους πρώτους 9 πόντους του ΠΑΟΚ mateco στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η ομάδα μας ξέφυγε ια πρώτη φορά με διαφορά 11 πόντων (54-65) και όταν η ΑΕΚ μείωσε 58-65, ο Polley με τρίποντο δημιούργησε και πάλι διψήφια διαφορά (58-68). Ήταν το 35ο λεπτό και ο ΠΑΟΚ mateco παρά τις σημαντικές του απουσίες, είχε τον έλεγχο στο παιχνίδι (60-70). Η πίεση της ΑΕΚ για να επανέλθει στο παιχνίδι, έφερε την μείωση του σκορ (65-70 και 71-75), αλλά ο Jalen Riley με ένα καθοριστικό τρίποντο δεν άφησε κανένα περιθώριο επαναφοράς στους γηπεδούχους και έβαλε την υπογραφή το στη σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 36-39, 52-56, 71-83

ΑΕΚ: Κόνιαρης, Frazier 22 (4), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος, Φλιώνης 10, McGriff 6, Madesn 7, Παπαδάκης, Williams 16 (1), Mitchell 5, Strelnieks 5 (1).

ΠΑΟΚ mateco: Franke 13 (2), Riley 23 (5), Hands 17 (2), Μαργαρίτης 7 (1), Polley 11 (3), Σλαφτσάκης 6, Χρηστίδης 2, Sibert, Σαλούστρος 4.