Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024
Google search engine
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΝίκη, πρόκριση και τώρα… Παναθηναϊκός

Νίκη, πρόκριση και τώρα… Παναθηναϊκός

Ο ΠΑΟΚ διπλασίασε τις νίκες του στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας επί του Πανσερραϊκού, επικράτησε με 5-0 και έκλεισε θέση στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό, με φόντο μία θέση στον τελικό της διοργάνωσης.

31.01.2024

Το 0-4 του πρώτου αγώνα δεν έδινε μεγάλες ελπίδες στους φιλοξενούμενους, ενώ από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι είχαν διώξει το άγχος από την αναμέτρηση των Σερρών. Οι δύο προπονητές προχώρησαν σε πολλές αλλαγές, ενώ η εμφάνιση του ΠΑΟΚ δεν έδωσε περιθώρια για κάτι παραπάνω στην ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία.

Μετά το πρώτο 10λεπτο που χρειάστηκε ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς να κάνει μία υπέροχη διπλή επέμβαση, ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία, έπαιξε το ποδόσφαιρό του και τελείωσε το ματς σε έξι λεπτά. Αρχικά ο Στέφανος Τζίμας στο 20′ πήρε την ασίστ από τον Σάστρε και με τελείωμα στην κίνηση έκανε το 1-0, ολοκληρώνοντας ιδανικά μία εξαιρετική ομαδική προσπάθεια.

Στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς . Ο Σέρβος πήρε τη μπάλα από τον Μιχαηλίδη , έκανε μία πανέμορφη ατομική ενέργεια και με άψογο τελείωμα έγραψε το 2-0 στο 26′ κι ουσιαστικά τελείωσε πρόωρα την αναμέτρηση.

Αφού τα πάντα είχαν κριθεί οι παίκτες των δύο ομάδων έπαιξαν απελευθερωμένα και είχαν τις στιγμές τους, αλλά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην επανάληψη, με την ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου να έχει τον έλεγχο, να χάνει ευκαιρίες, τον Πανσερραϊκό να έχει τις στιγμές του, αλλά το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το 82′, όπου ήρθε κι ένα αγωνιστικό ξέσπασμα του Δικεφάλου, που βρήκε άλλα τρία γκολ.

Ο Αντρέ Ρικάρντο στην πρώτη του συμμετοχή φέτος με την Α Ομάδα πήρε την ασίστ και με δυνατό σουτ έκανε το 3-0, στη συνέχεια ο Μπράντον στο 85′ με δυνατό σουτ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, για να έρθει ο Γιάννης Κωνσταντέλιας και να βάλει τη σφραγίδα του στο παιχνίδι με ένα πανέμορφο γκολ με τσίμπημα της μπάλας.

To τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει την πρόκριση και να κλείνει ραντεβού με τον Παναθηναϊκό στα ημιτελικά.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς ( Ταλιχμανίδης 86’), Ράφα Σοάρες , Μιχαηλίδης , Νάσμπεργκ , Σάστρε ( Μπάμπα 46’), Σβαμπ ( Ρικάρντο 62’), Τσιγγάρας , Μάρκος Αντόνιο , Κωνσταντέλιας , Α.Ζίβκοβιτς , Τζίμας ( Μπράντον 75’).

Πανσερραϊκός: Κατσίκας, Ντάνκερλουι, Γκοτζαμανίδης, Πεταυράκης, Πηλέας, Mορέιρα, Οικονόμου (Στάικος 62’), Σοφιανός (Γούλερι 77’), Μούργος (Τομάς 62’), Μασκανάκης (Ουάρντα 62’), Άλεξιτς (Μπετανκόρ 72’).