Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΟ μαραθώνιος ξεκίνησε με τρίποντο

Ο μαραθώνιος ξεκίνησε με τρίποντο

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με το δεξί στο 2023, κέρδισε τον Άρη στην καυτή Τούμπα με 1-0, σκορ που τον αδικεί, κι επέστρεψε στις νίκες μετά το στραβοπάτημα στο Περιστέρι.

04.01.2023

Ο μαραθώνιος του Ιανουαρίου ξεκίνησε με νίκη για τον Δικέφαλο. Μέσα σε μία εξαιρετική ατμόσφαιρα, που δημιούργησαν οι φίλαθλοί του στην γεμάτη Τούμπα, κυριάρχησε πλήρως του Άρη και πήρε ένα σημαντικό τρίποντο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος, με ξεκάθαρη διάθεση να πάρει τον έλεγχο και την κατοχή και το κατάφερε από τα πρώτα λεπτά.

Στο πρώτο 10λεπτο οι δυνατές μονομαχίες δεν επέτρεψαν να παιχτεί ποδόσφαιρο αξιώσεων, αλλά στη συνέχεια ο Δικέφαλος ανέβασε τέμπο κι έκλεισε τον Άρη στα καρέ του. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ως πρώτο και κύριο μέλημα να κρατήσουν τον ΠΑΟΚ μακριά από την εστία του Κουέστα και σε δεύτερη φάση να βγάλουν κάποια κόντρα.

O ΠΑΟΚ απείλησε με Ίνγκασον , και στιγμές μετά την τελική του Ισλανδού ο Μπόγκναρ καταλόγισε πέναλτι μετά από συνδρομή του VAR, για χέρι του Ιτούρμπε μέσα στην περιοχή. Ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά αρχικά ο Κουέστα και στη συνέχεια το δοκάρι σταμάτησαν την εκτέλεση του Αυστριακού.

Στο 29′ οι δύο ομάδες έχασαν από μία ευκαιρία με τον Ολιβέιρα αρχικά να μην μπορεί να νικήσει τον Κουέστα, ενώ στη συνέχεια ο Ιτούρμπε αστόχησε.

Στο 32′ ο Κουλιεράκης έπιασε κεφαλιά από καλή θέση, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι της αντίπαλης εστίας, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Νάρεϊ πήρε τη μπάλα από τον Κωνσταντέλια εκτέλεσε, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Νάρεϊ και Ολιβέιρα απείλησαν εκ νέου για να έρθει η φάση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων που έβαλε τον ΠΑΟΚ σε ρόλο οδηγού. Μετά από κόρνερ ο Κουλιεράκης πήρε τη πρώτη κεφαλιά και ο Ίνγκασον με ανάποδο ψαλίδι έκανε το 1-0, που ήταν και το σκορ στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, οι δύο ομάδες δεν έδωσαν δικαιώματα για πολλές προσπάθειες μπροστά από τις δύο εστίες, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή στιγμή με Ιτούρμπε και Α.Ζίβκοβιτς που δεν βρήκαν στόχο.

Στο 70′ ο ΠΑΟΚ έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Ντόουγκλας Αουγκούστο που έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ αλλά είδε τον Κουέστα να σταματά την προσπάθειά του. To υπόλοιπο της αναμέτρησης ήταν κατά κύριο λόγο παιχνίδια διαχείρισης, με τον Άρη να μην καταφέρνει σε κανένα σημείο να απειλήσει την ασπρόμαυρη άμυνα και την ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου να κρατά το 1-0 μέχρι το φινάλε και να επιστρέφει στα τρίποντα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ:  Κοτάρσκι , Σάστρε , Ίνγκασον , Κουλιεράκης , Ράφα Σοάρες , Σβαμπ , Αουγκούστο , Νάρεϊ (76’ Μπίσεσβαρ ), Κωνσταντέλιας (82’ Φιλίπε Σοάρες ), Α.Ζίβκοβιτς (87’ Μουργκ ), Ολιβέιρα (77’ Τόμας ).

Αρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Νταρίντα (79’ Καμάτσο), Ετέμπο, Ματέο Γκαρσία, Ιτούρμπε (63’ Γκαρθία), Μαντσίνι, Γκρέι