Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΟλυμπιακός - ΠΑΟΚ mateco: (1-0)

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ mateco: (1-0)

Ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε με 83-65 στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό, που πήρε το προβάδισμα (1-0) στη σειρά των αγώνων για την ημιτελική φάση των PLAYOFFS της Basket League. Το επόμενο παιχνίδι θα πραγματοποιηθεί στο PAOK Sports Arena, στις 25/5 και μετά την ολοκλήρωση του Final Four της Euroleague, όπου συμμετέχουν οι «ερυθρόλευκοι».

Η ομάδα μας είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και μαζί το προβάδισμα σε ένα διάστημα όπου είχε λύσεις και μεγάλη ευστοχία από τα 6,75μ., αλλά δέχτηκε έντονη πίεση στο δεύτερο ημίχρονο και δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων.

Ο ΠΑΟΚ mateco κατάφερε να έχει τον έλεγχο στο ρυθμό του αγώνα από το ξεκίνημα. Προηγήθηκε 5-11 (3’) και 9-14 (4’30’’) και όταν ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να περάσει μπροστά στο σκορ, ο Hands με τρίποντο στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, έδωσε το προβάδισμα (17-19) στον ΠΑΟΚ mateco.

Με νέο τρίποντο του Hands, o ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε με 5 (17-22) και δεν έχασε τον έλεγχο του αγώνα ως την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ευστοχώντας μάλιστα σε 11 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, με έξι παίκτες να βρίσκουν στόχο από τα 6,75μ. και κατάφερε να πάρει μία διαφορά 3 πόντων (42-45) στο πρώτο μισό του αγώνα.

Με τον Sibert να φτάνει τους 13 πόντους και να δίνει λύσεις από την περιφέρεια, ο ΠΑΟΚ mateco διατήρησε το προβάδισμα (46-50) και τον έλεγχο ως τα μισά της τρίτης περιόδου, αλλά πέτυχε μόλις 2 πόντους ως το τέλος του δεκαλέπτου. Και ο Ολυμπιακός που έτρεξε ένα σερί 23-7, πέρασε μπροστά στο σκορ και με διψήφια διαφορά στο 30ό λεπτό (63-52).

Η προσπάθεια του ΠΑΟΚ mateco να επιστρέψει στο παιχνίδι, είχε παροδικό αποτέλεσμα, καθώς ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο στο παιχνίδι, η διαφορά στα μέσα της τέταρτης περιόδου έφτασε τους 20 πόντους (79-59 στο 35’) και η σειρά πήγε στο 1-0.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 42-45, 63-52, 83-65