Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΠαναθηναϊκός AKTOR – ΠΑΟΚ mateco: 84-66

Παναθηναϊκός AKTOR – ΠΑΟΚ mateco: 84-66

Ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε στην Αθήνα από τον Παναθηναϊκό AKTOR με 84-66, στο πρώτο παιχνίδι της προημιτελικής φάσης των Playoffs της Stoiximan Basket League. Οι «πράσινοι» προηγούνται πλέον με 1-0 νίκες και η σειρά θα μεταφερθεί στη Θεσσαλονίκη, όπου το Σάββατο (18/5, στις 20:00), στο PAOK Sports Arena η ομάδα μας θα προσπαθήσει να ισοφαρίσει σε 1-1.
Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, ωστόσο η ομάδα μας με τον Porter Jr. να πραγματοποιεί ένα ακόμη σπουδαίο παιχνίδι προσπάθησε να μείνει μέσα στο παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 22-18 και όταν οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 33-23, ο Porter Jr. με συνεχόμενους πόντους μείωσε στους 4 (39-35), πριν από το 46-37 του πρώτου ημιχρόνου.
Η διαφορά άνοιξε στην τρίτη περίοδο (66-50), ξεπέρασε και τους 20 (71-50) στο ξεκίνημα της τέταρτης, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε τρόπο να μειώσει 72-59. Οι γηπεδούχοι ωστόσο βρήκαν τρόπο να κρατήσουν τη διαφορά και να φτάσουν στη νίκη χωρίς να δεχθούν περισσότερη πίεση.
Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-37, 66-50, 84-66
Παναθηναϊκός AKTOR: Καλαϊτζάκης 6 (2), Vildoza (2), Μωραϊτης, Balcerowski 2, Σαμοντούροβ, Παπαπέτρου 7 (1), Grant 10 (1), Lessort 14, Αντετοκούνμπο 9, Grigonis 15 (2), Μήτογλου 15 (4), Μαντζούκας.
ΠΑΟΚ mateco: McNeace 10, Τσιακμάς 3 (1), Τσαϊρέλης 4, Fridriksson 2, Μαργαρίτης, Williams, Michalak 7 (2), Alston 14 (2), Porter Jr. 26 (6).