Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
Google search engine
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΠαναθηναϊκός – ΚΑΕ ΠΑΟΚ mateco: 87-63

Παναθηναϊκός – ΚΑΕ ΠΑΟΚ mateco: 87-63

Ο ΠΑΟΚ mateco σε ένα κακό απόγευμα στο ΟΑΚΑ, ηττήθηκε με 87-63 από τον Παναθηναϊκό για την 7η αγωνιστική της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ mateco που έχασε την επαφή με το σκορ από τα μέσα της δεύτερης περιόδου, αγωνίστηκε χωρίς τον Ο Jalen Riley που έμεινε εκτός αγώνα, με την προοπτική να προλάβει να είναι στη διάθεση του κόουτς Λυκογιάννη για το πολύ σημαντικό παιχνίδι της ερχόμενης Τρίτης (29/11) στη Σαρδηνία με τη Dinamo Sassari. Στη διάρκεια του αγώνα αισθάνθηκε ενοχλήσεις (μυϊκός σπασμός) στη μέση ο πρώτος σκόρερ της ομάδας Yannick Franke, που αναγκαστικά είχε μικρό χρόνο συμμετοχής.

Ο Ολλανδός γκαρντ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και πέτυχε τους πρώτους 11 πόντους του ΠΑΟΚ mateco με το σκορ 12-11 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (16-16) και καλάθι του Hands στη λήξη. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό σερί 15-1 το δεύτερο δεκάλεπτο και άνοιξε τη διαφορά (31-17), πριν συμπληρωθεί το 15ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ mateco απάντησε με δικό του σερί 0-7 και μείωσε 31-24 (16’40’’), αλλά αυτή ήταν μία παροδική όπως αποδείχτηκε αντίδραση. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν και πάλι τη διαφορά και προηγήθηκαν 44-28 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η διαφορά στο σκορ μεγάλωσε ακόμη περισσότερο, καθώς ο Παναθηναϊκός είχε τον τρόπο να βρίσκει τα κενά στην άμυνα του ΠΑΟΚ mateco, που την ίδια στιγμή έμεινε πολύ χαμηλά και στην επίθεση. Με επί μέρους σκορ 30-13 στην τρίτη περίοδο, η διαφορά πήγε στους 33 (74-41), για να μειωθεί στους 24 (87-63) στη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 44-28, 74-41,