Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΠΑΟΚ mateco – Απόλλων Πατρών Carna: 85-70

ΠΑΟΚ mateco – Απόλλων Πατρών Carna: 85-70

Ο ΠΑΟΚ mateco επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε με 85-70 του Απόλλων Πατρών Carna, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο PAOK Sports Arena για την 17η αγωνιστική τα Stoiximan Basket League.

Με πρώτο σκόρερ τον Justin Alston και τον Marques Townes να ακολουθεί, με double double από τον Elvar Fridriksson και θετικό τον Cecil Williams στο ντεμπούτο του, ο ΠΑΟΚ mateco είχε από την αρχή του αγώνα τον έλεγχο του ματς και έφτασε δίκαια και καθαρά στην 8η του νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 15-6 στο 6ο λεπτό και με τον Marques Townes να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στην επίθεση δημιούργησε διαφορά 15 πόντων (25-10) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Απόλλων έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο, κατάφερε να μειώσει ως τους 3 πόντους (35-32 στο 17΄), αλλά ο ΠΑΟΚ mateco έφερε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (43-32).

Με τον Alston να φτάνει τους 16 πόντους και μαζί με τον Townes να δίνουν λύσεις στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ mateco άνοιξε τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε στο +20 (64-44 στο 28’30’’).

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 10 (69-59) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά σύντομα η διαφορά πήγε στα επίπεδα που κυμάνθηκε ουσιαστικά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την άνετη επικράτηση της ομάδα μας.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 43-32, 64-50, 85-70

ΠΑΟΚ mateco: Townes 19 (1), McNeace 8, Harrison 2, Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 6, Fridriksson 12 (2), Μαργαρίτης 3, Williams 11 (1), Αρσενόπουλος, Σκουλαριώτης, Σωτηρίου, Alston 24 (2).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ Carna: Coleman, Boartright 20 (4), Bibbs 3 (1), Osborne 24 (2), Γκιουζέλης 7 (1), Perkins 2, Κογιονής, Brown 14.