Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΠΑΟΚ mateco – Λαύριο: 93-68

ΠΑΟΚ mateco – Λαύριο: 93-68

Με τον Yannick Franke να είναι ασταμάτητος και να οδηγεί την ομάδα επιθετικά από το ξεκίνημα του αγώνα, ο ΠΑΟΚ mateco επέστρεψε στις νίκες και το έκανε με εμφατικό τρόπο, επικρατώντας με του Λαυρίου.

Ο ΠΑΟΚ mateco που αγωνίστηκε χωρίς τους Sibert και Σαλούστρο, είχε σε εξαιρετική μέρα τον διεθνή Ολλανδό, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 30 πόντους και έδειξε από το πρώτο δευτερόλεπτο τις διαθέσεις του…

Ο ΠΑΟΚ mateco μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 15-2 μετά από τρία λεπτά και με τον Yannick Franke να είναι ασταμάτητος και να φτάνει τους 13, η διαφορά έφτασε ως τους 18 (22-4), στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου! Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, έκαναν σημαντική προσπάθεια να μειώσουν τη διαφορά και τα κατάφεραν, καθώς στη λήξη του δεκαλέπτου με καλάθι του Νικολαΐδη από το κέντρο του γηπέδου διαμορφώθηκε το 26-17.

Ξεκινώντας με σερί 12-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ mateco, πήρε ξανά τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και για πρώτη φορά άνοιξε τη διαφορά στο +20 (38-17) και σταδιακά ανέβαινε, για να φτάσει στο +25 (57-32) στο ημίχρονο. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι παράσταση για έναν σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου. Με την διαφορά να φτάνει και στους 30 (66-36), τον κόουτς Λυκογιάννη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, με τον Γιώργο Καμπερίδη να ευστοχεί σε 5 τρίποντα και να τελειώνει το ματς με 15 πόντους!

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 57-32, 79-51,

ΠΑΟΚ mateco: Franke 30 (5) , Riley 13 (3), Τσιακμάς, Hands 15 (1), Μαργαρίτης 6, Polley 5 (1), Σλαφτσάκης 1, Κωνσταντινίδης, Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης 15 (5), Renfro 4.

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT: Gray 2, Cole 4, Αλ. Νικολαΐδης 7 (1), Απ. Νικολαΐδης 2, Πιλάβιος, Langevine 18, Martin 9 (1), Ζάρας 6, Σπρίντζιος, Κολοβέρος 8, Κουζέλογλου 10, Γερομιχαλός 2.