Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΠΑΟΚ mateco - Ολυμπιακός: 63-77

ΠΑΟΚ mateco – Ολυμπιακός: 63-77

Ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 63-77 σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο PAOK Sports Arena για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Η ομάδα μας ήταν για μία ακόμη φορά άτυχη και αυτή την φορά από τα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα, όταν και έχασε λόγω τραυματισμού τον Jamuni McNeace.

Χωρίς τον Αμερικανό σέντερ, ο κόουτς Φώτης Τακιανός είχε μία λύση λιγότερη κάτω από το καλάθι, αλλά παρόλα αυτά η ομάδα μας πάλεψε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε στον πόντο (16-17) στη λήξη της πρώτης περιόδου και με τρίποντο του Τσιακμά προσπέρασε (19-17) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, πήραν και πάλι το προβάδισμα και έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα 9 πόντων (28-37).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε τη διαφορά στους 3 (34-37), αλλά ο Ολυμπιακός με τον Fall να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια, άνοιξε τη διαφορά, ξέφυγε με 12 (41-53) στο 30ό λεπτό και παρά την προσπάθεια που έγινε από την ομάδα μας στην τέταρτη περίοδο, δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 28-37, 41-53, 63-77

ΠΑΟΚ mateco: Gilmore 5 (1), McNeace, Harrison 9 (1), Τσιακμάς 3 (1), Σχίζας 5, Τσαϊρέλης 2, Fridriksson 12 (2), Μαργαρίτης 5, Σκουλαριώτης, Σωτηρίου 2, Beliauskas 20 (3).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Walkup 6 (1), Williams Goss 16 (2), Canaan 2, Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 3, Ροζακέας, Πάππας, Fall 10, Παάνικολάου 17 (2), Brazdeikis 14 (2), Peters 7 (1), Τανούλης.