Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
Google search engine
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΠΑΟΚ mateco – Περιστέρι bwin: 70-81

ΠΑΟΚ mateco – Περιστέρι bwin: 70-81

Την ήττα με 70-81 γνώρισε ο ΠΑΟΚ mateco από το Περιστέρι Bwin, στην πρεμιέρα του δευτέρου γύρου της Basket League. Ήταν το τρίτο παιχνίδι της ομάδας μας σε διάστημα μίας εβδομάδας και ενώ σε 48 ώρες ακολουθεί το πολύ σημαντικό παιχνίδι πρόκρισης με την Rytas Vilnius στη Λιθουανία.

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με το Περιστέρι να ανοίγει τη διαφορά στο τέλος, ξεκινώντας το σερί του από το 62-66 και ένα καθοριστικό σφύριγμα των διαιτητών. Ο Denmon είχε 4/4 βολές, από τον καταλογισμό ενός φάουλ και της τεχνικής ποινής με την οποία χρεώθηκε ο κόουτς Λυκογιάννης. Η διαφορά έφτασε τους 10 στην επόμενη επίθεση (62-72) και ο ΠΑΟΚ mateco δεν κατέφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι, γνωρίζοντας την πέμπτη ήττα στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ mateco πάντως ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα του αγώνα και πήρε το προβάδισμα (11-5 στο 4ο λεπτό), ενώ γρήγορα δημιούργησε και διαφορά 8 πόντων (15-7 στο 6΄). Το Περιστέρι βρήκε τρόπο να επιστρέψει στο παιχνίδι και ισοφάρισε (15-15), για να έρθει ο Jordan Sibert με τρίποντο και να δώσει ξανά το προβάδισμα (20-17) στην ομάδα μας στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο εναλλαγές στο σκορ. Με κάρφωμα του Σαλφτσάκη ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 22-17, το Περιστέρι απάντησε με σερί 0-6 για το 22-23, αλλά με το δεύτερο τρίποντο του Sibert η ομάδα μας πήρε ξανά το προβάδισμα (25-23). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να πάρουν και πάλι το προβάδισμα (29-32), αλλά ο ΠΑΟΚ mateco απάντησε για τον 37-32 με σερί 8-0 και το Περιστέρι με το δικό του 0-6 για το 37-38. O Μαργαρίτης με τρίποντο έβαλε τον ΠΑΟΚ mateco στη θέση του οδηγού (40-38) στη λήξη του ημιχρόνου.

Κασελάκης και Bilan δημιούργησαν αρκετά προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ mateco, ο Franscisco συμπλήρωσε διψήφιο αριθμό πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο και οι φιλοξενούμενοι πήραν για πρώτη φορά διαφορά 5 πόντων (47-52), ενώ στο 30’ το σκορ ήταν 55-58. Όταν το Περιστέρι ξέφυγε 59-66, ο Σλαφτσάκης με τρίποντο μείωσε 62-66 και σε εκείνο ακριβώς το σημείο ήρθε η υπόδειξη του φάουλ στον Denmon που άλλαξε και την ροή του αγώνα, καθώς το Περιστέρι μπήκε σε θέση ισχύος και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 40-38, 55-58, 70-81

ΠΑΟΚ mateco: Franke 6 (2), Riley 7 (1), Τσιακμάς 2, Hands 15 (1), Μαργαρίτης 13 (3), Polley, Σλαφτσάκης 7 (1), Χρηστίδης, Sibert 8 (2), Καμπερίδης 3 (1), Σαλούστρος 3 (1), Renfro 6.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin: Juiston, Bilan 17 (1), Franscisco 16 (2), Φύτρος, Μωραΐτης 6 (1), Radanov 5 (1), Πουλιανίτης, Denmon 15, Κασελάκης 18 (4), Περσίδης 4.