Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΠΑΟΚ mateco – Προμηθέας: 78-75 και 1-0

ΠΑΟΚ mateco – Προμηθέας: 78-75 και 1-0

Με τον Χρήστο Σαλούστρο να πραγματοποιεί ένα καταπληκτικό παιχνίδι και να τελειώνει τον αγώνα με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο ΠΑΟΚ mateco νίκησε 78-75 τον Προμηθέα Πάτρας, έκανε το 1-0 και πήρε προβάδισμα στη μάχη της πρόκρισης στα ημιτελικά των Play offs της Basket League.

Η σειρά μεταφέρεται πλέον στην Πάτρα, για το δεύτερο παιχνίδι που θα γίνει την Τετάρτη (26/4 στις 19:15) και με νίκη ο ΠΑΟΚ mateco θα πάρει την πρόκριση…

Παρά το γεγονός ότι ο Προμηθέας πήρε το προβάδισμα με 0-5 στο ξεκίνημα του αγώνα, ο ΠΑΟΚ mateco απάντησε με σερί 6-0 και πήρε το προβάδισμα (6-5), το οποίο διατήρησε ως τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (17-13).

Με τρίποντο του Τσιακμά ο ΠΑΟΚ mateco πήρε διαφορά 7 πόντων (20-13) και έφτασε στο +9 (26-17, 34-25). Η ομάδα μας ήταν άστοχη από τα 6,75μ. στο πρώτο ημίχρονο, καθώς είχε μόλις 1/12 σουτ, ωστόσο κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να κλείσει το πρώτο 20λεπτο στο +6 (38-32).

Με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ mateco είχε ευστοχήσει ήδη σε τρία τρίποντα και η διαφορά πήγε ξανά στους 9 (53-44), με τον Yannick Franke να ευστοχεί δύο φορές από τα 6,75μ. και να φτάνει τους 14 πόντους.

Με το σκορ 56-47, ο Προμηθέας έκανε ένα επί μέρους σερί 0-12 και πήρε ξανά το προβάδισμα (56-59), το οποίο και διατήρησε ως την λήξη της τρίτης περιόδου (58-61).

Με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Nate Renfro, ο ΠΑΟΚ mateco πήρε ξανά το προβάδισμα (62-61). Με πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Σαλούστρο και ένα καλάθι του Τσιακμά, ο ΠΑΟΚ mateco συμπλήρωσε σερί 11-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο και από το -3, βρέθηκε στο +8 (69-61) στο 36ο λεπτό! Και έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (71-61) με καλάθι του Μαργαρίτη!

Ο Προμηθέας χρειάστηκε περίπου επτάμισι λεπτά για να πετύχει το πρώτο του καλάθι (μείωσε 71-63 ο Cοnditt) και με σερί 4-11 και δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Thomasson μείωσε 75-72! Το παιχνίδι έγινε και πάλι ντέρμπι, αλλά ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα Χρήστος Σαλούστρος και ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με μία καθοριστική άμυνα, υπέγραψαν τη νίκη του ΠΑΟΚ mateco.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 38-32, 58-61, 78-75

ΠΑΟΚ mateco: Franke 18 (2), Riley 5, Τσιακμάς 7 (1), Hands 3, Μαργαρίτης 5, Polley 4, Sibert 1, Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης 3 (1), Σαλούστρος 18 (2), Renfro 10.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Cowan 12 (2), Dangubic 8 (2), Conditt 14, Τσαϊρέλης 4, Μουράτος 2, Γκίκας 8 (2), Hogue 4, Thomasson 13 (3), Kulboka 10 (1).