Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΠΑΟΚ mateco – SL Benfica: 76-74

ΠΑΟΚ mateco – SL Benfica: 76-74

Σπουδαίας σημασίας νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ mateco, που επικράτησε με 76-74 της Benfica, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο PAOK Sports Arena, για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League. Με τη νίκη αυτή, ο ΠΑΟΚ mateco διατηρήθηκε στην 1η θέση του ομίλου και διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ mateco μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν από το ξεκίνημα το προβάδισμα. Η Benfica προηγήθηκε 1-11 πριν συμπληρωθεί το 5ο λεπτό του αγώνα και παρά την προσπάθεια του ΠΑΟΚ mateco, να αντιστρέψει στην κατάσταση (12-14 στο 7’30’’), διατήρησε το προβάδισμα ως την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (14-22).

Η Benfica άνοιξε τη διαφορά στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου και προηγήθηκε με 9 (25-34), για να απαντήσει με σερί 8-0 ο ΠΑΟΚ mateco και να μειώσει 33-34, ενώ με καλάθι του Harrison, πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 39-37.

Με τον Μαργαρίτη εκτός ουσιαστικά αγώνα και τον Fridriksson να αγωνίζεται έχοντας περάσει το προηγούμενο βράδυ στο νοσοκομείο, ο ΠΑΟΚ matecο, βρέθηκε πίσω στο σκορ (44-49) και στην τρίτη περίοδο, αλλά βρήκε τον τρόπο να πάρει και πάλι το προβάδισμα (55-52). Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά και συναρπαστική εξέλιξη στην τέταρτη περίοδο. Beliauskas και Τσαϊρέλης έδωσαν λύσεις στην επίθεση, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 59-62. Νέο σερί 5-0 από την ομάδα μας (64-62), μέχρι πόντο με πόντο και ένα καθοριστικό καλάθι του Smith έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (75-71) και μετά από λάθος του Douglas, ο Beliauskas με 2/2 βολές, έδωσε προβάδισμα 5 πόντων (76-71) και ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 39-37, 55-52, 76-74

ΠΑΟΚ mateco: Smith 13 (1), Gilmore 9 (1), Harrison 13 (1), Τσιακμάς, Σχίζας, Τσαϊρέλης 15, Fridriksson 3, Μαργαρίτης, Alston 3, Beliauskas 20 (4).

SL Benfica: Broussard 20 (4), Silba 8 (1), Barbosa, Drechsel 10 (2), Romdhane 2, Gomes 11 (3), Douglas 12 (2), Carter 9, Relvao, Almeida 2.