Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΠΑΟΚ mateco – Tofas Bursa: 63-95

ΠΑΟΚ mateco – Tofas Bursa: 63-95

Βαριά ήττα υπέστη ο ΠΑΟΚ mateco, στο πρώτο παιχνίδι των Play-Ins του Basketball Champions League, καθώς έχασε με 63-95 από την Tofas στο PAOK Sports Arena. Η τουρκική ομάδα έχει πλέον το προβάδισμα με 1-0 στη σειρά, που μεταφέρεται πλέον στην Προύσα για το δεύτερο παιχνίδι την ερχόμενη Τρίτη (9/1). Εκεί ο ΠΑΟΚ mateco θα χρειαστεί να ανατρέψει τα δεδομένα για να επιστρέψει η σειρά στη Θεσσαλονίκη και σε τρίτο παιχνίδι διαφορετικά θα αποχαιρετήσει τη διοργάνωση.

Ο ΠΑΟΚ mateco αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Kendall Smith και τον άρρωστο Μιχάλη Τσαϊρέλη, στη διάρκεια του αγώνα (στο τέταρτο δεκάλεπτο) έχασε και τον Justin Alston που τραυματίστηκε και η επιστροφή του Jamuni McNeace μετά από δύο μήνες, ήταν μία σημαντική εξέλι8ξη, αλλά πέρασε αναπόφευκτα σε δεύτερη μοίρα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν από το ξεκίνημα του αγώνα το προβάδισμα (5-15 στο 5’30’’) και δημιούργησαν διαφορά 15 πόντων (12-27) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Η προσπάθεια του ΠΑΟΚ mateco να επιστρέψει στο παιχνίδι δεν είχε αποτέλεσμα, με την κακή απόδοση της ομάδας, την ευστοχία των φιλοξενούμενων και τις συνεχόμενες τεχνικές ποινές προς τον πάγκο της ομάδας μας να παίζουν καθοριστικό ρόλο. Ο κόουτς Φώτης Τακιανός πήγε στα αποδυτήρια με 2η τεχνική ποινή πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο και οι φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν 20-49 στο 17΄και 26-53 στο 20ό λεπτό, συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στην εξέλιξη του αγώνα.

Η εξέλιξη του αγώνα δεν άλλαξε, με την Tofas να προηγείται 42-77 στο τέλος της τρίτης περιόδου και να παίρνει τη νίκη με 63-95 και το προβάδισμα για την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 12-27, 26-53, 42-77, 63-95

ΠΑΟΚ mateco: Gilmore, McNeace 10, Harrison 16 (3), Τσιακμάς 2, Σχίζας 2, Fridriksson 4, Μαργαρίτης 8, Αρσενόπουλος 3 (1), Σκουλαριώτης, Alston 5, Beliauskas 13 (2).

TOFAS BURSA: Cengiz, Winston 17 (2), Akdamar 2, Homesley 9 (2), Tuna, Cecim, Denmon 21 (5), O’Brien 15 (2), Maye 8 (2), Sakic 11 (1), Wiley 12, Kurtuldum.