Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΠεριστέρι Bwin – ΠΑΟΚ mateco: 71-65 και 1-0…

Περιστέρι Bwin – ΠΑΟΚ mateco: 71-65 και 1-0…

Ο ΠΑΟΚ mateco έφτασε πολύ κοντά στο break και την εκτός έδρας νίκη που απαιτείται για να μπορέσει να κατακτήσει την 3η θέση των PLAYOFFS. Η μεγάλη προσπάθεια της ομάδας μας ωστόσο έμεινε ημιτελικής και το Περιστέρι Bwin που επικράτησε τελικά 71-65 στον πρώτο αγώνα της σειράς των μικρών τελικών της Basket League πήρε το προβάδισμα και προηγείται με 1-0 νίκες.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την Τετάρτη (7/6 στις 19:15) στο PAOK Sports Arena, εκεί όπου ο ΠΑΟΚ mateco θα προσπαθήσει να κάνει ότι δεν κατάφερε απόψε και να ισοφαρίσει την σειρά.

Το πρώτο παιχνίδι της σειράς κρίθηκε στο τέλος. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, χωρίς όμως να καταφέρουν να ξεφύγουν. Προηγήθηκαν 13-8 στο 5ο λεπτό, ήταν μπροστά με 20-15 στη λήξη της πρώτης περιόδου, με τον ΠΑΟΚ mateco να ακολουθεί και να μην αφήνει το Περιστέρι να ανοίγει τη διαφορά. Με δύο τρίποντα του Τσιακμά η διαφορά μειώθηκε στους 3 (31-28 στο 15’30’’) και έμεινε σε αυτά τα επίπεδα ως την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (37-33).

Με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη να πραγματοποιεί μεγάλο παιχνίδι και τον Jordan Sibert να δίνει λύσεις στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ mateco πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (48-49) στο 26ο λεπτό και διατήρησε το προβάδισμα ως την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (56-57).

Με καλάθι του Hands ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε με τρεις (60-63), ο Κασελάκης ισοφάρισε (63-63), αλλά η ομάδα μας έμεινε χωρίς πόντο στα τελευταία τεσσεράμισι λεπτά. Το Περιστέρι έτρεξε ένα σερί 8-2 στο διάστημα αυτό, όπου έγιναν σημαντικά λάθη και η νίκη έμεινε στους γηπεδούχους!

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 37-33, 56-57, 71-65

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ Bwin: Bilan 21, Franscisco, Koleman 5 (1), Μωραΐτης 2, Radanov 6 (1), Πουλιανίτης 2, Denmon 13 (2), Κασελάκης 15 (1), Χουγκάζ 5 (1), Hummer 2.

ΠΑΟΚ mateco: Franke 12 (1), Riley, Τσιακμάς 10 (2), Hands 8 (2), Μαργαρίτης 15 (2), Polley, Σλαφτσάκης, Sibert 13 (3), Κακλαμανάκης 2, Καμπερίδης, Σαλούστρος 4, Renfro 1.