Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΠεριστέρι bwin – ΠΑΟΚ mateco: 78-63

Περιστέρι bwin – ΠΑΟΚ mateco: 78-63

Ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε από το Περιστέρι bwin, στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι, που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα. Χρήσιμα συμπεράσματα για τον κόουτς Φώτη Τακιανό, σε ένα τεστ με μεγάλο βαθμό δυσκολίας, που έγινε ακόμη μεγαλύτερος λόγω των απουσιών (Μαργαρίτης και Σχίζας, λόγω ίωσης, δεν ακολούθησαν την αποστολή και έμειναν στη Θεσσαλονίκη), αλλά και του τραυματισμού του Jamuni McNeace. Ο Αμερικανές σέντερ πέτυχε 8 πόντους στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει στη συνέχεια, καθώς γύρισε το πόδι του και δεν έπαιξε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, προηγήθηκε 23-25 στο πρώτο δεκάλεπτο, δημιούργησε διαφορά ακόμη και 8 πόντων (29-37) στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, ωστόσο στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά (46-43).

Ο ΠΑΟΚ mateco πέτυχε μόλις 6 πόντους στην 3η περίοδο και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10 (59-49) στο 30΄ και δεν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι στη συνέχεια, με προφανή την επίδραση και της κούρασης στην προσπάθεια της ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 46-43, 59-49, 78-63

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin: Mitrou-Long 2, Ragland 10 (1), Dangubic 5 (1), Ξανθόπουλος 2, Hands 15, Πουλιανίτης 2, Κασελάκης 12, Renfro 12, Williams 5 (1), Χουγκάζ 9 (1), Ζούγρης 4.

ΠΑΟΚ mateco: Flatten 8 (2), Gilmore 8, McNeace 8, Harrison 4, Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 13, Fridriksson, Αρσενόπουλος 2, Σωτηρίου 12, Beliauskas 8 (2).