Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΠήρε το προβάδισμα

Πήρε το προβάδισμα

Σοβαρός, διαβασμένος, με καθαρό μυαλό για να ξεπεράσει τις δυσκολίες που προέκυψαν, παθιασμένος, αποφασισμένος, με ουσιά και με μία Τούμπα δίπλα του να τον σπρώχνει στη νίκη επί 90 λεπτά. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε 2-0 τον Παναθηναϊκό στη Θεσσαλονίκη και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού στο “Απόστολος Νικολαΐδης”.

18.01.2023

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου επέλεξε να προχωρήσει σε δυο αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον ΟΦΗ, με τους Μπράντον και Ντάντας να παίρνουν τις θέσεις των Ολιβέιρα και Σβαμπ αντίστοιχα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με ορμή στο γήπεδο, προσπάθησε να γίνει απειλητικός από το ξεκίνημα, όμως οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν κι ήταν αυτοί που έχασαν την πρώτη σημαντική ευκαιρία του αγώνα, με τον Τσέριν να πιάνει μονοκόμματο σουτ μετά από απομάκρυνση της άμυνας του ΠΑΟΚ και να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι στο 21′.

Οι παίκτες του Δικεφάλου βρήκαν το αντίδοτο, ανέκτησαν τον έλεγχο και είχαν κάποιες καλές στιγμές, αλλά το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη όλα όμως άλλαξαν. Η Τούμπα έδωσε την απαραίτητη ώθηση, οι παίκτες του Λουτσέσκου μπήκαν γεμάτη πάθος κι ενέργεια και σε επτά λεπτά ο ΠΑΟΚ μπήκε σε ρόλο οδηγού.

Αφού ο Α.Ζίβκοβιτς κι ο Κωνσταντέλιας έκρυψαν τη μπάλα, αλλά ο Σέρβος νικήθηκε από τον Λοντίγκιν, ήρθε η φάση του 52′.

Ο ΠΑΟΚ πρέσαρε ψηλά, ο Βαγιαννίδης έκανε λάθος, ο Μπράντον βγήκε τετ α τετ και με ένα άψογο πλασέ έκανε το 1-0 κι έβαλε… φωτιά στην Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ με το ψυχολογικό αβαντάζ του γκολ πίεσε κι έψαξε το δεύτερο γκολ. Ο Λουτσέσκου έριξε στη μάχη τους Τάισον και Ολιβέιρα κι αυτοί οι δύο ήταν που υπέγραψαν το 2-0.

Στο 72′ ο Πορτογάλος έβγαλε εξαιρετική ασίστ στον Βραζιλιάνο κι αυτός με απίθανο πλασέ βρήκε δίχτυα, τρία λεπτά μετά την είσοδο του στο γήπεδο, σε ένα… ονειρικό ντεμπούτο.

Ο Παναθηναϊκός βγήκε στην επίθεση για να βρει ένα γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ελέγξει την αναμέτρηση, έκλεισε τους χώρους προς την εστία του Κοτάρσκι και το 2-0 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Ο Δικέφαλος πήρε καθαρό προβάδισμα πρόκρισης κι οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την Κυριακή στη Λεωφόρο, στο δεύτερο από τα τρία σερί παιχνίδια που θα δώσουν.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι , Σάστρε , Ράφα Σοάρες (78′ Βιεϊρίνια ), Ίνγκασον , Κουλιεράκης , Αουγκούστο (69′ Σβαμπ ), Ντάντας , Α.Ζίβκοβιτς , Νάρεϊ (69′ Τάισον ), Κωνσταντέλιας (84′ Μπίσεσβαρ ), Μπράντον (69′ Ολιβέιρα ).

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ρούμπεν Πέρεθ, Κουρμπέλης (46′ Τσοκάι), Τσέριν, Παλάσιος (82′ Καμπετσής), Μπερνάρντ (46′ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης (71′ Πούχατσ).