Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΠήρε τον πρώτο τελικό η Κ17

Πήρε τον πρώτο τελικό η Κ17 [εικόνες]

Στον πρόωρο τελικό της Κ17 ο ΠΑΟΚ κέρδισε 2-1 τον Ολυμπιακό εξασφαλίζοντας ήδη μια θέση στο Final Four του πρωταθλήματος. Παρότι έμεινε πίσω στο σκορ, ανέκαμψε, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και με γκολ στο 115′ πήρε τη νίκη σε ένα υπέροχο ματς.

19.11.2022

Οι δύο ομάδες έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο, απελευθερωμένο, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, δυναμισμό και πάθος επί 90 λεπτά. Συν το ημίωρο της παράτασης βέβαια…

Ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή στο α’ ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να απειλεί σε αντεπιθέσεις και να χάνει μάλιστα σημαντική ευκαιρία να προηγηθεί με το σουτ του Σνάουτσνερ που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός μπήκε μπροστά στο σκορ στο 47′ και από εκείνη τη στιγμή ο Δικέφαλος πήρε τον έλεγχο αποφασισμένος να ισοφαρίσει. Σε μια από τις απειλητικές επισκέψεις του στην αντίπαλη περιοχή, μάλιστα, κέρδισε την αποβολή του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού. Και στο 86′ έφτασε στην ισοφάριση με την κεφαλιά του Χατσίδη έπειτα από την σέντρα του Κεσίδη. Κάπως έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί και να καταφέρνει τελικά να μετουσιώσει σε άλλο ένα γκολ την υπεροχή του. Στο 115′ ο Παπαγεωργίου βρήκε ωραία τον Τσομπάνη κι αυτός πλάσαρε για το τελικό 2-1.

Το πρωτάθλημα συνεχίζεται φυσικά, με την Β’ φάση και δύο ομίλους πλέον.