Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΠρόκριση σε έναν ακόμα τελικό

Πρόκριση σε έναν ακόμα τελικό

Για 6η φορά τα τελευταία 7 χρόνια ο ΠΑΟΚ θα είναι στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου είχε κάνει την περισσότερη δουλειά στο πρώτο παιχνίδι και σε συνδυασμό με τη σημερινή ισοπαλία κλείδωσε και τυπικά την πρόκριση.

13.04.2023

Μετά το 1-5 του πρώτου αγώνα τα περιθώρια για τους φιλοξενούμενους ήταν ελάχιστα. Το γκολ του Σβαμπ στο πρώτο μέρος έσβησε οποιοδήποτε ενδιαφέρον και το μόνο που περίμεναν όλοι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα ήταν να μάθουν το τελικό σκορ και να χειροκροτήσουν την ομάδα ενόψει συνέχειας.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, έκλεισε τη Λαμία στην περιοχή της κι απείλησε κυρίως με κάποια σουτ, χωρίς να βρει στόχο. Ένα από αυτά τα σουτ στο 22′ από τον Τάισον βρήκε σε χέρι παίκτη της Λαμίας με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Στέφαν Σβαμπ δεν αστόχησε και έβαλε τον ΠΑΟΚ σε ρόλο οδηγού.

Η Λαμία έξι λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης βρήκε τρόπο να ισοφαρίσει με τον Μανούσο, ο οποίος σκόραρε με σουτ μέσα από την περιοχή.

Οι παίκτες των δύο ομάδων, έχοντας περισσότερο το μυαλό τους στα δύσκολα παιχνίδια που έρχονται, δεν ρίσκαραν, ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή, έφτιαξε πολλές φάσεις, αλλά το γκολ της νίκης δεν ήρθε.

Το τελικό 1-1 έδωσε και την τυπική επιβεβαίωση πως ο ΠΑΟΚ θα είναι σε έναν ακόμα τελικό Κυπέλλου Ελλάδας, εκεί που τον περιμένει η ΑΕΚ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς , Λύρατζης . Κάργας , Κουλιεράκης , Βιεϊρίνια ( Ράφα Σοάρες 68′), Σβαμπ , Ντάντας ( Φιλίπε Σοάρες 78′), Νάρεϊ ( Μπίσεσβαρ 46′), Κωνσταντέλιας , Τάισον (67′ Α.Ζίβκοβιτς ), Μπράντον ( Ολιβέιρα 67′)

Λαμία: Κοσέλεφ, Βασιλαντωνόπουλος, Παούλαβετς, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Σλίβκα (Μπεχαράνο 68′), Στάνκο, Μαρτίνεθ, Ασκόφσκι (Σιμόν 68′), Μεδίνα (Κοντονίκος 82΄), Μανούσος (Βέργος 68′)