Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΠρομηθέας – ΠΑΟΚ mateco: 90-69

Προμηθέας – ΠΑΟΚ mateco: 90-69

Την ήττα με 90-69 γνώρισε ο ΠΑΟΚ mateco από τον Προμηθέα στην Πάτρα, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε για την 17η αγωνιστική της Basket League και κάτω από μία δύσκολη ατμόσφαιρα λόγω του τραγικού δυστυχήματος στα Τέμπη.

Στο ντεμπούτο του Φώτη Τακιανού στην τεχνική ηγεσία της ομάδας, ο ΠΑΟΚ mateco ήταν μέσα στο παιχνίδι για 25 λεπτά, αλλά στη συνέχεια δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων και έχασε το παιχνίδι.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 18-12 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ βρήκε τον τρόπο να δημιουργήσει και διψήφια διαφορά πόντων (26-15) στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ mateco αντέδρασε και με τον Franke να πετυχαίνει 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, μείωσε τη διαφορά στο 41-39.

Κακό ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Προμηθέα να δημιουργεί και πάλι διψήφια διαφορά (56-45 στο 26΄), τον ΠΑΟΚ mateco να μειώνει 56-49 με τρίποντο του Franke, αλλά αυτή να είναι ουσιαστικά η τελευταία φορά που η διαφορά ήταν σε μονοψήφιο νούμερο.. Στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 66-51, η διαφορά έφτασε και στους 25 (80-55), για να ολοκληρωθεί ο αγώνας χωρίς να αλλάξει η εικόνα του παιχνιδιού.

Τα Δεκάλεπτα: 18-12, 41-39, 66-51, 90-69

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Cowan 11 (1), Dangubic 20 (3), Conditt 10, Πλιώυας, Τσαϊρέλης 8, Μουράτος 6 (2), Hogue 11, Thomasson 14 (3), Τανούλης, KUlboka 10 (2).

ΠΑΟΚ mateco: Franke 17 (3), Riley 9 (2), Τσιακμάς, Hands 13 (1), Μαργαριτης 4, Polley, 2, Σλαφτσάκης 2, Sibert 4, Κακλαμανάκης, Καμπερίδης 8 (2), Σαλούστρος 6 (1), Renfro 4.