Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΨυχή, καρδιά, μέταλλο

Ψυχή, καρδιά, μέταλλο

Βρέθηκε με δύο γκολ στην πλάτη σχεδόν από το πουθενά, αλλά δεν τα παράτησε και δικαιώθηκε. Ο ΠΑΟΚ πήρε ισοπαλία με 2-2 στην OPAP Arena κόντρα στην ΑΕΚ στο ντέρμπι κορυφής και παρέμεινε μόνος πρώτος στη βαθμολογία.

08.04.2024

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα παιχνίδι έντασης, με αμέτρητες μονομαχίες, δύναμη και πολύ τρέξιμο. Οι δυο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν. Ουσιαστικά μέχρι το 30′ δεν υπήρχε μεγάλη ευκαιρία. Εκεί ήταν που η ΑΕΚ με μια κόντρα-επίθεση πήρε το προβάδισμα με τον Γκατσίνοβιτς.

Το γκολ των γηπεδούχων δεν άλλαξε την εικόνα του αγώνα και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, καθώς η κεφάλια του Κεντζιόρα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Αθανασιάδη.

Το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν το χειρότερο δυνατό για την ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου , καθώς μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άμραμπατ έκανε το 2-0 μόλις στο 48′.

Κάπου εκεί ξύπνησε η refuse to lose νοοτροπία της ομάδας μας. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε τις εντάσεις του κι έψαξε το γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Το βρήκε στο 62′.

Ο Κωνσταντέλιας ταλαιπώρησε την άμυνα της Ένωσης, έδωσε στον Μπάμπα κι αυτός με δυνατό σουτ έκανε το 2-1 κι έβαλε… φωτιά στο παιχνίδι, το οποίο μετατράπηκε σε πραγματικό «ροντέο» μέχρι το φινάλε.

Ο ΠΑΟΚ όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στο 89′ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κουλιεράκης πήρε την κεφάλια, ο Οζντόεφ με εντυπωσιακή προσπάθεια την έστειλε στα δίχτυα κι ο ΠΑΟΚ έφυγε με έναν κομβικό βαθμό από την Αθήνα, παραμένοντας πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο Δικέφαλος πλέον στρέφει την προσοχή του στις μάχες με την Κλαμπ Μπριζ για τα προημιτελικά του UEFA Europa Conference League.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα (Σιτιμπέ 79’), Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς (Μάνταλος 86’), Πινέδα (Φερνάντεζ 86’), Ελίασον, Άμραμπατ (Γιόνσον 72’), Λιβάι Γκαρσία (Πόνσε 46’).

ΠΑΟΚΚοτάρσκι , Μπάμπα , Κουλιεράκης , Κεντζιόρα , Όττο ( Σάστρε 59’), Μεϊτέ , Σβαμπ ( Οζντόεφ 66’), Κωνσταντέλιας , Μουργκ ( Ντεσπόντοφ 59’), Α.Ζίβκοβιτς , Μπράντον ( Σαμάτα 59’).