Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024
Google search engine
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤRytas Vilnius – ΠΑΟΚ mateco: 85-62

Rytas Vilnius – ΠΑΟΚ mateco: 85-62

Ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε με 85-62 στη Λιθουανία από τη Rytas Vilnius, η οποία πήρε προβάδισμα με 1-0 στη σειρά των αγώνων για τα Play-In του Basketball Champions League και το πλεονάκτημα στη μάχη της πρόκρισης.

Οι απουσίες των Renfro, Σλαφτσάκη και Καμπερίδη στοίχισαν, καθώς χάθηκε η μάχη των ριμπάουντ, ενώ μετά το πρώτο δεκάλεπτου του αγώνα, οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και επικράτησαν χωρίς να μπορεί να αντιδράσει ο ΠΑΟΚ mateco.

Με το σκορ 23-16 στη λήξη της πρώτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ mateco έδειχνε να έχει σφυγμό και επαφή με το σκορ, αλλά οι απουσίες, σε συνδυασμό με την αστοχία (22/64 σουτ και μόλις 34,4%), έδωσαν σαφέστατη υπεροχή στους γηπεδούχους. Η Rytas προηγήθηκε με διαφορά 14 πόντων (46-32) στο ημίχρονο, ξεπέρασε τους 20 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (65-44) και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μία άνετη επικράτηση της Λιθουανικής ομάδας που έκανε το 1-0 στη σειρά.

Η συνέχεια την ερχόμενη Τετάρτη (11/1 στις 19:30) στο PAOK Sports Arena…

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 46-32, 65-44, 85-62.

RYTAS VILNIUS: Normantas 14 (2), Williams 8, Lekunas 5 (1), Radzevicius 4, Fridriksson 10 (1), Uleckas 3 (1), Kairys 5, Echodas 11, Foster 14 (1), Masiulis, Varadi 11 (1).

ΠΑΟΚ mateco: Franke 6, Riley 17 (2), Τσιακμάς 4, Hands 11, Μαργαρίτης 5 (1), Polley 8 (1), Χρηστίδης 2, Sibert 5 (1), Καλλιοντζής, Σαλούστρος 4.