Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΣκληρή μάχη χωρίς νικητή

Σκληρή μάχη χωρίς νικητή

Ο ΠΑΟΚ φιλοξενήθηκε από τον Άρη στο “Κλεάνθης Βικελίδης” για την 3η αγωνιστική της Super League 2022-23 σ’ ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. Ένταση, δυνατές μονομαχίες, πάθος, καλές στιγμές. Το μόνο που έλειψε ήταν το γκολ, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό.

05.09.2022

Ο ΠΑΟΚ πήγε στο Χαριλάου για να κερδίσει κι αυτό φάνηκε από το ξεκίνημα. Με μοναδική διαφοροποίηση στην 11άδα την παρουσία του Λύρατζη αντί του Βιεϊρίνια στο δεξί άκρο της άμυνας, ο Δικέφαλος μπήκε αποφασισμένος στον αγωνιστιό χώρο και ήταν η πρώτη ομάδα που απείλησε, 50 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη της αναμέτρησης, με τον Νάρεϊ να βλέπει το σουτ του να κοντράρει σε αμυντικό και να φεύγει άουτ.

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου είχε την κατοχή της μπάλας, πίεσε ψηλά και είχε άμεσες ανακτήσεις, ενώ δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να απειλήσουν ιδιαίτερα. Οι πιο αξιόλογες στιγμές του αγώνα στο πρώτο μέρος ήρθαν στο 27′ και στο 35′.

Αρχικά ο Ντόουγκλας πήρε κεφαλιά μετά από κόνρερ του Νάρεϊ, χωρίς να βρει στόχο, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Κοτάρσκι σταμάτησε σουτ του Μαντσίνι από απόσταση. Το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ήταν ο πρώτο που απείλησε, χάνοντας απίθανη ευκαιρία στο 49′. Ο Α.Ζίβκοβιτς έκανε το γύρισμα μέσα στη μικρή περιοχή κι ο Μπράντον Τόμας με προβολή είδε τον Κουέστα να στέλνει τη μπάλα σε κόρνερ με εξ επαφής απόκρουση.

Δύο λεπτά μετά ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων. Ο Μ’πακατά κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κουλιεράκη , αλλά ο Κοτάρσκι νίκησε τον Γκρέι, μπλοκάροντας μάλιστα την εκτέλεση του φορ του Άρη. Οι γηπεδούχοι ένα λεπτό αργότερα είχαν μία ακόμα καλή στιγμή με σουτ του Μανού Γκαρσία, το οποίο σταμάτησε και πάλι ο Κοτάρσκι .

Στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα ξέσπασε καταιγίδα στη Θεσσαλονίκη που δυσκόλεψε τις προσπάθειες των παικτών. Στο 75′ ο Μπίσεσβαρ απείλησε από απόσταση, αλλά ο Κουέστα ήταν σε ετοιμότητα, ο Καμάτσο λίγο πριν το 90′ είχε μία άστοχη κεφαλιά, ενώ δύο προσπάθειες των Ολιβέιρα και Νάρεϊ , βρήκαν σε πόδια αμυντικών.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Γκοντίνο, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει μόνο έναν βαθμό στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και να φτάνει τους επτά βαθμούς στα πρώτα τρία παιχνίδια του πρωταθλήματος.

Επόμενη πρόκληση για τον Δικέφαλο το εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Λαμία την άλλη Δευτέρα (12.09) στις 19:00.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Άρης (Απόστολος Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού, Ντουκουρέ, Ντιόπ (Νταμπό 46′), Μανού Γκαρθία (Ιτούρμπε 69′), Ματέο Γκαρσία (Ζερβινιό 81′), Μαντσίνι (Καμάτσο 81′), Γκρέι (Πάλμα 64΄)

ΠΑΟΚ ( Ράζβαν Λουτσέσκου ): Κοτάρσκι , Λύρατζης , Ίνγκασον , Κουλιεράκης , Τσαούσης ( Βιεϊρίνια 59′), Ντάντας ( Μπίσεσβαρ 59′), Κούρτιτς , Ντόουγκλας , Νάρεϊ , Α.Ζίβκοβιτς , Μπράντον ( Ολιβέιρα 63′).