Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΣοβαρός και συνεπής

Σοβαρός και συνεπής

Ο ΠΑΟΚ ήταν σοβαρός σε ένα ακόμα παιχνίδι, δεν έδωσε δικαιώματα στον αντίπαλο και πέρασε με 0-2 από τις Σέρρες για την προτελευταία στροφή της κανονικής διάρκειας της Stoiximan Super League 2023-24.

28.02.2024

Σε ένα σκληρό κι ανώμαλο αγωνιστικό χώρο που δεν βοήθησε να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο από τις δυο ομάδες, η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου είχε το καθαρό μυαλό, τήρησε το πλάνο, είχε υπομονή και πήρε μια ακόμα σημαντική νίκη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε να παίξει το ποδόσφαιρό του και επέβαλε το ρυθμό του από το ξεκίνημα, έχοντας την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του.

Ο Δικέφαλος δυσκολεύτηκε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, είχε δύο καλά σουτ του Κωνσταντέλια που δεν βρήκαν στόχο, αλλά ο Mr.Breeze την τρίτη φορά δεν αστόχησε.

Μετά από μια καλή ομαδική προσπάθεια από αριστερά, ο Κωνσταντέλιας απέφυγε τον Διαμαντή και με ένα υπέροχο και πανέξυπνο τελείωμα έκανε το 0-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Ο Πανσερραϊκός είχε την στιγμή του στο 58′, αλλά ο Ζίβκοβιτς ήταν εκεί, ενώ λίγο αργότερα ο Χοβάν απάντησε με απίθανη επέμβαση σε σουτ του  Ντεσπόντοφ .

Στο 69′ ο Μορέιρα είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για αγκωνιά στον Σβαμπ . Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά ο Χοβάν έκανε νέα σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Ντεσπόντοφ , με τον Πανσερραϊκό να μένει με εννιά παίκτες στο 83′, όταν ο Δεληγιαννίδης έκανε ένα σκληρό φάουλ στον Τάισον .

Ο ΠΑΟΚ στο 90′ κλείδωσε το τρίποντο, με τον Ράφα Σοάρες να κάνει τη σέντρα και τον Πεταυράκη να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του

Πανσερραϊκός: Χοβάν, Διαμαντής, Θυμιάνης (24’ Μπέργκστρεμ), Δεληγιαννίδης, Πεταυράκης, Οικονόμου (65’ Στάικος), Μορέιρα, Πηλέας (66’ Σοφιανός), Ντάρκερλουι, Ουάρντα, Γούλερι.

ΠΑΟΚ:  Ζίβκοβιτς , Βιεϊρίνια (73’ Ράφα Σοάρες ), Κεντζιόρα , Νάσμπεργκ , Όττο , Σβαμπ (91’ Τσιγγάρας ), Οζντόεφ (63’ Μάρκος Αντόνιο ), Ντεσπόντοφ , Μουργκ (63’ Τάισον ), Κωνσταντέλιας , Σαμάτα (73’ Μπράντον ).