Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΣπουδαίο διπλό (70-75) για τον ΠΑΟΚ mateco

Σπουδαίο διπλό (70-75) για τον ΠΑΟΚ mateco

Πρώτη εκτός έδρας νίκη, δεύτερη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα και τρίτη σερί μέσα σε μία εβδομάδα για τον ΠΑΟΚ mateco, που πέρασε με σπουδαίο διπλό (70-75) από το Λαύριο.

Με τον Nate Renfro να είναι ασταμάτητος και στις δύο πλευρές του παρκέ και να προσφέρει και θέαμα, ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και είχε τον έλεγχο του αγώνα, Προηγήθηκε 3-9 στο 3ο λεπτό με τον Renfro να έχει ήδη 7 πόντους. Ο Αμερικανός τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 11 πόντους και ο ΠΑΟΚ mateco που συνέχισε να έχει τον έλεγχο, με καλάθι του Franke στη λήξη έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +6 (20-26).

Παρά την πίεση των γηπεδούχων, ο ΠΑΟΚ mateco άντεξε και έχοντας καλύτερη εικόνα από τον αντίπαλό του διατήρησε το προβάδισμα. Με καλάθι του Franke στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου προηγήθηκε για πρώτη φορά και με 8 (22-30) και όταν οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά (31-34), ο Μαργαρίτης με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι έδωσε και πάλι αέρα 5 πόντων (31-36 στο 17’). Με αυτή τη διαφορά ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο (35-40).

Το Λαύριο βρήκε καλύτερο ρυθμό στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και πήρε το προβάδισμα (53-49). Ο Σαλούστρος με τρίποντο μείωσε στον πόντο (53-52) και λίγο αργότερα ο Franke έβαλε και πάλι τον ΠΑΟΚ mateco μπροστά στο σκορ (53-54). Η κούραση άρχισε πλέον να κάνει την εμφανίσή της και καθώς ο Γερομιχαλός ισοφάρισε 56-56 στη λήξη της τρίτης περιόδου, το παιχνίδι ξεκίνησε και πάλι από την αρχή.

Μπορεί ο Yannick Franke με 18 πόντους να ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ mateco, αλλά στην τελευταία περίοδο έβαλαν την σφραγίδα τους δύο ακόμη παίκτες. Ο Χρήστος Σαλούστρος έβγαλε ότι είχε στο ρεπορτόριό του. Τρίποντο με το οποίο ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 61-65 στο 35ο λεπτό, επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι για τα 63-67 κι όταν οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 67-67, ο Jalen Riley με δύο σερί τρίποντα τελείωσε το ματς! Ο Αμερικανός είχε 0/9 σουτ ως τότε, με τα 2/2 έγραψε το 67-73 και ο ΠΑΟΚ mateco πήρε μία σπουδαία νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 35-40, 56-56, 70-75