Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΣπουδαίος ΠΑΟΚ, νίκησε 81-78 τη Rytas Vilnius

Σπουδαίος ΠΑΟΚ, νίκησε 81-78 τη Rytas Vilnius

Με ένα τρίποντο λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα, ο Jalen Riley έβαλε την υπογραφή του σε μία σπουδαία νίκη του ΠΑΟΚ mateco, που επικράτησε με 81-78 της Rytas Vilnius, ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά των αγώνων και θα διεκδικήσει σε τρίτο παιχνίδι την πρόκριση στο Top16 του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ mateco έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα, δεν παράτησε ποτέ τον αγώνα, ακόμη κι όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά 10 πόντων στη διάρκεια της τέταρτης περιόδου. Ο Hands έβαλε μεγάλα σουτ, ο κόσμος έδωσε ώθηση στην ομάδα και ο Railey υπέγραψε την μεγάλη και πολύ δύσκολη νίκη.

H Rytas Vilnius ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε ακόμη και με διψήφια διαφορά (9-20 στο 6ο λεπτό). Με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Hands ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε 17-23 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και με καλάθι του Σλαφτσάκη στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου η διαφορά μειώθηκε στους 4 (19-23).

O Jaylen Hands με το τρίτο του τρίποντο κράτησε τη διαφορά στους 4 (24-28) και καθώς ο ΠΑΟΚ mateco πήρε τον έλεγχο στο ρυθμό του αγώνα, με τρίποντο του Yannick Franke πήρε για πρώτη φορά και το προβάδισμα (29-28 στο 15’).

Η κυριαρχία της ομάδας μας ήταν καθηλωτική. Το επιβεβαιώνει το επί μέρους σκορ 23-4, με το οποίο ο ΠΑΟΚ mateco απάντησε όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 21-28! Από το -7 η ομάδα μας βρέθηκε στο +12 (44-32), με ένα εκπληκτικό κάρφωμα του Hands και με αυτή την διαφορά ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο (46-34).

Η Rytas Vilnius δεν παράτησε το παιχνίδι και με τον Αμερικανό Marcus Foster να είναι ασταμάτητος και να φτάσει τους 28 πόντους, πήρε ξανά το προβάδισμα (58-58) στη λήξη της τρίτης περιόδου. Οι Λιθουανοί με ένα εντυπωσιακό σερί 1-15, προηγήθηκε 58-67 (από το 57-52), έφτασαν τη διαφορά ακόμη και στους 10 (67-77), αλλά ο ΠΑΟΚ mateco δεν τα παράτησε. Με δύο τρίποντα του Riley κι ένα από τον Καμπερίδη, το σκορ ήταν 70-77 στο 36΄και τότε ανέλαβε ο Hands. Iσόπαλο το παιχνίδι (78-78) ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη, με τον Riley να δίνει τη νίκη με το καθοριστικό του τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 46-34, 57-58,

ΠΑΟΚ mateco: Franke 10 (1), Riley 15 (4), Τσιακμάς, Hands 20 (4), Μαργαρίτης 7 (1), Polley 7 (1), Σλαφτσάκης 4, Χρηστίδης 2, Sibert, Καμπερίδης 3 (1), Σαλούστρος 8 (2), Renfro 5.

RYTAS VILNIUS: Normantas 2, Williams 2, Lekunas 3 (1), Radzevicius 6, Fridriksson 5, Kairys 3, Echodas 12, Foster 31 (5), Masiulis 2, Varadi 12 (1).