Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΤέταρτος ο ΠΑΟΚ mateco μετά την ήττα (73-51) στο Περιστέρι

Τέταρτος ο ΠΑΟΚ mateco μετά την ήττα (73-51) στο Περιστέρι

Ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε με 73-51 από το Περιστέρι στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς των μικρών τελικών της Basket League και κατέκτησε την 4η θέση στην τελική κατάταξη του πρωταθλήματος, επιστρέφοντας μετά από 5 χρόνια στην πρώτη τετράδα.

Ο ΠΑΟΚ mateco αγωνίστηκε με πολλά και σημαντικά προβλήματα, καθώς στη δεδομένη απουσία του τραυματία Χρήστου Σαλούστρου, ήρθαν να προστεθεί και η αδυναμία των Jordan Sibert και Διαμαντή Σλαφτσάκη. Οι δύο παίκτες με ενοχλήσεις στη μέση ήταν στην αποστολή και δεν αγωνίστηκαν.

Παρά τις περιορισμένες επιλογές και με την πλάτη στον τοίχο από τις ήττες στα πρώτα δύο ματς της σειράς, η ομάδα μας έδωσε μεγάλη, αλλά άνιση όπως αποδείχθηκε μάχη. Ο ΠΑΟΚ mateco βρέθηκε πίσω στο σκορ (24-19) στο πρώτο δεκάλεπτο, μείωσε στον πόντο (28-27) στα μισά της δεύτερης περιόδου (15’), αλλά δεν πέτυχε πόντο ως την λήξη του ημιχρόνου και το Περιστέρι που «έτρεξε» ένα σερί 12-0 προηγήθηκε με διαφορά 13 πόντων (40-27).

Ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε 40-31 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και δημιούργησαν ξανά διψήφια διαφορά (50-39) στη λήξη της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν σταθερά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους σε όλη τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου και έφτασαν στη νίκη και στην 3η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-27, 50-39, 73-51