Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΤο σερί συνεχίζεται… ΠΑΟΚ mateco – Ιωνικός: 82-78

Το σερί συνεχίζεται… ΠΑΟΚ mateco – Ιωνικός: 82-78

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και τέταρτη μέσα σε δύο εβδομάδες πέτυχε ο ΠΑΟΚ mateco που επικράτησε με 82-78 επί του Ιωνικού για την 4η αγωνιστική της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ mateco ήταν καλύτερος σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα δημιούργησε αρκετές φορές διψήφια διαφορά πόντων, ωστόσο το παιχνίδι είχε ένταση ως το τέλος, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι αποβλήθηκαν και οι δύο προπονητές των ομάδων! Και στα τελευταία λεπτά, η αστοχία της ομάδας μας και η ευστοχία των γηπεδούχων, πήγε το παιχνίδι ως το τέλος…

Με τον Χρήστο Σαλούστρο να πετυχαίνει τους πρώτους 7 πόντους της ομάδας, ο ΠΑΟΚ mateco είχε από την αρχή το προβάδισμα και ήταν μπροστά 16-12 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά 18-19, αλλά εκεί ακολούθησε σερί 7-0 με τον ΠΑΟΚ mateco να προηγείται ξανά (25-19), με 4 συνεχόμενους πόντους από τον Μαργαρίτη και τον Σαλούστρο να φτάνει τους 10. Με τρίποντο του Καμπερίδη η διαφορά πήγε στους 7 (34-27), ο Τσιακμάς με τρίποντο έδωσε αέρα 11 πόντων (39-28), αλλά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στους 7 (39-32).

Ο ΠΑΟΚ mateco ήταν κυρίαρχος στην τρίτη περίοδο και με «γκολ-φάουλ» από τον Hands προηγήθηκε με 52-39 για να φτάσει στο +16 (63-47) στη λήξη της τρίτης περιόδου. Με καλάθι του Σλαφτσάκη η διαφορά πήγε στους 18 (65-47), αλλά εκεί ακριβώς άλλαξε η εικόνα του αγώνα. Πολλές διακοπές, η αποβολή του κόουτς Λυκογιάννη, κακές επιλογές και χαμένες βολές και ένα σερί 0-15 των γηπεδούχων, έφερε το παιχνίδι ξανά σχεδόν στα ίσα. Με το σκορ 65-62 και με πεντέμισι λεπτά για το τέλος, ο ΠΑΟΚ mateco αισθάνθηκε την πίεση των φιλοξενούμενων, αλλά δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Ο Σαλούστρος έδωσε αέρα 9 πόντων (71-62) στο 36΄, αλλά ο Ιωνικός επανήλθε και μείωσε ακόμη και στους 3 πόντους (με δύο σερί τρίποντα από Αρσενόπουλο και Μαυροκεφαλίδη), στα 46’’ πριν το τέλος. Ο ΠΑΟΚ mateco που έχασε 12 βολές σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχε 6/8 ως το τέλος και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 39-32, 63-47, 82-78

ΠΑΟΚ mateco: Franke 1, Darko-Kelly, Riley 8 (1), Τσιακμάς 6 (1), Hands 25 (2), Μαργαρίτης 11 (2), Polley 2, Σλαφτσάκης 4, Χρηστίδης 4, Καμπερίδης 3 (1), Σαλούστρος 12 (2), Renfro 6.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Μπέμπης 3 (1), Simmons 10 (2), Κορκόντζελος, Αρσενόπουλος 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 30, Okekuoyen, Μάντζαρης 7 (1), Hawkins 18 (4), Lacy 5, Lawton 2.