Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΤρία γκολ και… φύγαμε για Play Offs

Τρία γκολ και… φύγαμε για Play Offs

Ήταν μία πολύ σκληρή και δυνατή μάχη 95 λεπτών. Στο φινάλε ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής και η ομάδα που πήρε το εισιτήριο για τα Play Offs του UEFA Europa Conference League. Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου επικράτησε με 3-0 της Χάιντουκ Σπλιτ στην… καυτή Τούμπα και περιμένει τον νικητή του Χαρτς-Ρόζενμποργκ με φόντο μία θέση στους ομίλους.

17.08.2023

Η Χάιντουκ ήρθε στην Τούμπα για να παλέψει και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έβαλε δύσκολα στον Δικέφαλο. Ο ΠΑΟΚ όμως διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι σε όλες τις φάσεις του, βρήκε τα γκολ σε καίρια σημεία και πανηγύρισε με τον κόσμο του την πρόκριση.

Οι Κροάτες μπήκαν δυνατά και είχαν δύο πολύ καλές στιγμές μόλις στα δύο πρώτα λεπτά του αγώνα. ενώ στο 9′ ο Κουλιεράκης με σπουδαία τάκλιν έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 13′ ο ΠΑΟΚ πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Κωνσταντέλιας αναστάτωσε την αντίπαλη άμυνα, πάτησε περιοχή κι ο Οφόε τον ανέτρεψε αντικανονικά, με τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι. Ο Στέφαν Σβαμπ ήταν ψύχραιμος και διαμόρφωσε το 1-0.

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου θα μπορούσε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, αλλά η προσπάθεια του Κουλιεράκη σταματάτησε στο δοκάρι του Λούτσιτς στο 21΄. Η Χάιντουκ προσπάθησε να απαντήσει, αλλά οι αμυντικοί κι ο Ντόμινικ Κοτάρσκι ήταν άψογοι και το 1-0 παρέμεινε μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη και πάλι η Χάιντουκ επιχείρησε να αιφνιδιάσει, αλλά ο ΠΑΟΚ στάθηκε καλά κι όσο περνούσε ο χρόνος έπαιρνε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Τα πάντα θα μπορούσαν να είχαν κριθεί στο 53′ όταν ο Κωνσταντέλιας από εξαιρετική θέση, σούταρε πάνω στον Λούτσιτς.

Τα επόμενα λεπτά κύλησαν χωρίς πολλές φάσεις για να φτάσουμε στο 79′. Ο Μπράντον πίεσε ψηλά, έκλεψε και ένα λεπτό αφού μπήκε στο παιχνίδι σέρβιρε στον Αντρίγια Ζίβκοβιτς που από κοντά έκανε το 2-1.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε και πάλι ο Σέρβος. Ο Οζντόεφ κέρδισε φάουλ σε καλή θέση κι ο Zile με απευθείας εκτέλεση έκανε το 3-0 και ολοκλήρωσε τον θρίαμβο για τον Δικέφαλο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ:  Κοτάρσκι , Μπάμπα , Κουλιεράκης , Εκόνγκ , Κεντζιόρα , Τσιγγάρας ( Φιλίπε Σοάρες 61’, Οζντόεφ 73’), Σβαμπ , Κωνσταντέλιας , Α.Ζίβκοβιτς , Νάρεϊ ( Τάισον 61’), Σαμάτα ( Μπράντον 78’)

Χάιντουκ: Λούτσιτς, Μέλνιακ, Ντιαλό, Σάρλια, Μούφι (Μικάνοβιτς 82’), Σιγκούρ, Κροβίνοβιτς (Μπερνάου 58’), Σαχίτι (Ντόλτσεκ 58’), Οφόε (Τσούιτς 82’), Μλακάρ (Νταζάκου 73’), Λιβάγια.