Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΤρίποντο αντίδρασης

Τρίποντο αντίδρασης

Όλοι ήταν αποφασισμένοι. Όλοι κράτησαν την ψυχραιμία τους όταν τα πράγματα στράβωναν. Όλοι έδωσαν τα πάντα. Αποτέλεσμα; Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Άρη με 3-2 στο γήπεδο της Τούμπας, επέστρεψε στις νίκες και πήρε αυτοπεποίθηση για τη δύσκολη συνέχεια.

01.05.2023

Με μάτι να γυαλίζει ο ΠΑΟΚ μπήκε επιθετικά στο παιχνίδι κι επέβαλε τον ρυθμό του για περίπου 25 λεπτά. Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου έφταιξε σημαντικές ευκαιρίες, απείλησε με κάθε πιθανό τρόπο την εστία του Κουέστα, αλλά το γκολ που θα ξεκλείδωνε το παιχνίδι δεν ήρθε, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Άρης και ισορρόπησε.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως δεν θα σημειωθεί γκολ στο πρώτο μέρος, ο Άρης εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας του Δικεφάλου και άνοιξε το σκορ με τον Καμαρά στο 45′.

Οι παίκτες του Δικεφάλου δεν το έβαλαν κάτω, βγήκαν μεταμορφωμένοι στην επανάληψη και σε μόλις 15 λεπτά έφεραν τούμπα την αναμέτρηση.

Αρχικά ο Τάισον στο 56′ μετά από γέμισμα του Α.Ζίβκοβιτς , με εξαιρετικό τελείωμα έκανε το 1-1. Τέσσερα λεπτά ο Ντάντας κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Πίρσμαν κι ο Στέφαν Σβαμπ δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα για το 2-1.

Ο ΠΑΟΚ είχε το μομέντουμ και την ψυχολογία, αλλά ο Άρης κατάφερε να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Στο 70′ ο Νταρίντα με ένα μακρινό σουτ έκανε το 2-2  και έβαλε εκ νέου δύσκολο στον Δικέφαλο.

Εν τέλει τη λύση έδωσε ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς . Ο Σέρβος έκανε εξαιρετική κίνηση από δεξία και με ένα εξαιρετικό σουτ έκανε το 3-2 στο 78′.

Ο ΠΑΟΚ κράτησε με άνεση το προβάδισμα μέχρι το φινάλε χωρίς να απειληθεί και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους πάντες να πανηγυρίζουν μία σημαντική νίκη για τη μάχη της τρίτης θέσης, αλλά και για την ψυχολογία της ομάδας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι , Ράφα Σοάρες , Κουλιεράκης , Κεντζιόρα , Σάστρε (79’ Βιεϊρίνια ), Σβαμπ (87’ Φιλίπε Σοάρες ), Ντάντας , Τάισον (67’ Ελ Καντουρί ), Κωνσταντέλιας , Α.Ζίβκοβιτς , Μπράντον (79’ Ολιβέιρα )

Άρης: Κουέστα, Μαζικού, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Εμπακατά, Ετέμπο (84’ Ρουπ), Πάλμα (67’ Ιτούρμπε), Νταμπό, Νταρίντα, Γκαρσία (67’ Καμάτσο), Καμαρά