Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΒαθμός στο φινάλε για τον ΠΑΟΚ Β

Βαθμός στο φινάλε για τον ΠΑΟΚ Β [εικόνες]

Με …υπερένταση και επιμονή μέχρι το 96′, ο ΠΑΟΚ Β “έσωσε” τον βαθμό κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου, στο ματς της 18ης αγωνιστικής στο γήπεδο του Μακεδονικού. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 31′, έφτασε στο 1-1 στο τελευταίο σφύριγμα του παιχνιδιού και κοιτάζει ήδη το επόμενο παιχνίδι απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας.

05.04.2023

Νωθρό το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, με τον ΠΑΟΚ να έχει τον έλεγχο μεν, να στερείται ρυθμού δε. Στο 9′ απείλησε με τον Γκορντεζιάνι , έπειτα από την κάθετη πάσα του Σαλαμούρα κι αυτή είναι ίσως και η μοναδική αξιοσημείωτη φάση που είχε να επιδείξει ο Δικέφαλος. Αντιθέτως, σε μια και μόνη τελική ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί, στο 31′ με τον Εσαλό. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πίεσε κ έφτασε σε δύο περιπτώσεις, με τον Νινούα και τον Μπράντονιτς κοντά στην ισοφάριση, ωστόσο τα σκορ παρέμεινε στο 0-1 μέχρι τη λήξη του 45λεπτου.

Ο Δικέφαλος βρέθηκε στην δύσκολη θέση να κυνηγά το σκορ σε όλο το δεύτερο ημιχρόνου. Κυρίαρχος, αλλά φλύαρος, απέναντι σε μια κλειστή ομάδα που προφανώς κρατούσε με σθένος το προβάδισμα, ο ΠΑΟΚ έφτασε αρκετές φορές στην αντίπαλη εστία, δίχως αποτέλεσμα όμως. Απείλησε στο 52′ με τον Μελετίδη, στο 54′ με τον Νινούα , στο 77′ με τον Χατζηστραβό. Μέχρι το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, οπότε μετά το κόρνερ του Γρόσδη και μια φάση διαρκείας στην περιοχή του Απόλλωνα, ο Γιαξής βρήκε τον τρόπο να πλασάρει και να ισοφαρίσει σε 1-1. Δευτερόλεπτα μετά ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του αγώνα.

ΠΑΟΚ Β: Μοναστηρλής, Σελιμάι (46′ Κιτσάκης), Τσοπούρογλου, Παναγιώτου , Μορικέλι (76′ Γιαξής), Μελετίδης (76′ Γρόσδης), Νινούα , Δαρέλας (64′ Σπυρίδης), Μπράντονιτς, Σαλαμούρας (46′ Χατζηστραβός), Γκορντεζιάνι .

Απόλλων Πόντου: Πίτκας, Αμαραντίδης, Ντιαλόσι, Δαλιανόπουλος, Τσαγκαλίδης, Μουμίν, Καλογέρης, Ντοναλντόνι, Φωκαΐδης (12′ λ.τ Κωστίκα (70′ Μπελεβώνης), Λαμπίρης, Εσαλό (70′ Κόντσι).