Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΑνατροπή και προβάδισμα

Ανατροπή και προβάδισμα

Βρέθηκε πίσω στο σκορ, σε μια κατάμεστη έδρα, αλλά δεν λύγισε. Ο ΠΑΟΚ του Ράζβαν Λουτσέσκου έκανε την ανατροπή, κέρδισε με 1-2 μέσα στην έδρα της Χαρτς και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού της Τούμπας.

25.08.2023

Πάρα το γεγονός πως τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά, είχαν δύο γκολ. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα με εκτέλεση πέναλτι του Σάνκλαντ στο 9′ με τον ΠΑΟΚ να απαντάει άμεσα μέσα σε τρία λεπτά.

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς ανατράπηκε εντός περιοχής, με τον Στέφαν Σβαμπ να είναι ψύχραιμος από την άσπρη βούλα και να κάνει το 1-1 στο 12′.

Το παιχνίδι ήταν δυνατό κι από τις δύο πλευρές, χωρίς πολλές φάσεις, με τον Κοτάρσκι να είναι εκεί όταν τον χρειάστηκε η ομάδα, αλλά την επιθετική γραμμή του Δικεφάλου να μην καταφέρνει να βρει διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία. Το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους.

H εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στην επανάληψη. Μεγάλες μπαλιές, αμέτρητες μονομαχίες, ειδικά στον αέρα, σκληρά μαρκαρίσματα και πάθος. Η ομάδα που είχε όμως την ουσία ήταν ο ΠΑΟΚ.

Με μια εξαιρετική κομπίνα σε εκτέλεση κόρνερ, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-2 στο 75′, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα κι έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στον ΠΑΟΚ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Χαρτς: Κλαρκ, Άτκινσον, Κεντ, Ρόουλς, Κίνγκσλεϊ, Ντέβλιν, Βάργκας (Όντα 89’), ΜακΚέι (Λόουρι 65’), Κόκρεϊν (Σίμπινγκ 85’), Μπόις (Ταγκάβα 85’), Σάνκλαντ (Όφια 89’).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα , Εκόνγκ , Κουλιεράκης , Ράφα Σοάρες , Σβαμπ , Τσιγγάρας , Α.Ζίβκοβιτς , Τάισον ( Νάρεϊ 79’), Κωνσταντέλιας ( Μουργκ 70’), Μπράντον ( Τζίμας 88’).