Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΑστοχία και αδράνεια

Αστοχία και αδράνεια

Σε ένα παιχνίδι που ο ΠΑΟΚ είχε ποσοτικά περισσότερες ευκαιρίες, πλήρωσε την αστοχία του και την αδράνεια στην άμυνα και υπέστη ήττα με 1-4 από το Ολυμπιακό στο γήπεδο της Τούμπας.

18.02.2024

Οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να διασπάσουν τις αντίπαλες άμυνες και στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες. Ο Μουργκ απείλησε στο 6′, αλλά το σουτ του πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Πασχαλάκη, ενώ λίγο αργότερα ο Ναβάρο εκτέλεσε στην κίνηση, αλλά ο Κοτάρσκι μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 29′ ο Ναβάρο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός εκτέλεσε γρήγορα μία στατική φάση, ο Τσικίνιο σούταρε, ο Κοτάρσκι απέκρουσε, αλλά ο Ισπανός φορ των Ερυθρόλευκων νίκησε τον κίπερ του Δικεφάλου για το 0-1.

Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση. Ανέβασε ρυθμό, αύξησε την πίεσή του και στο 39′ ισοφάρισε σε 1-1. Ο Κωνσταντέλιας με μία εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Μουργκ , αυτός επιχείρησε να κατεβάσει, ο Ορτέγκα προσπάθησε να διώξει, αλλά ο Ντεσπόντοφ με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Πασχαλάκη.

Στο 45′ ο Δικέφαλος έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Μουργκ να πλασάρει μέσα από την περιοχή, αλλά τη μπάλα να φεύγει δίπλα από ο δοκάρι, με το 1-1 να μην αλλάζει μέχρι την ανάπαυλα.

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τον Δικέφαλο. Ο Ολυμπιακός με τον Ποντένσε έκανε το 1-2 στο 54΄. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων κι άρχισε να απειλεί για την ισοφάριση.

Ο Ντεσπόντοφ στο 60΄έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία, όντας μόνος του απέναντι στον Πασχαλάκη, αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 70′ ήταν η σειρά του Μπράντον να απειλήσει, αλλά η μπάλα κόντραρε κι έφυγε σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα ο Οζντόεφ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Πασχαλάκη, που μπλόκαρε.

Κι ενώ ο ΠΑΟΚ έχανε ευκαιρίες, ο Ολυμπιακός βρήκε και τρίτο γκολ. Ο Ποντένσε σέντραρε για τον Ελ Κααμπί μέσα στην περιοχή κι αυτός έκανε το 1-3.

Ο Δικέφαλος δεν το παράτησε κι έχασε νέα σπουδαία ευκαιρία με τον Ντεσπόντοφ στο 84′ να μην μπορεί να νικήσει τον Πασχαλάκη σε τετ α τετ, αλλά ο Ολυμπιακός στην κόντρα βρήκε και τέταρτο γκολ με τον Ελ Κααμπί να σκοράρει στην επαναφορά μετά από απόκρουση του Κοτάρσκι σε σουτ του Ποντένσε.

Το μόνο που πρέπει να μείνει από το αποψινό παιχνίδι είναι η αντίδραση της Τούμπας, που παρά τη βαριά ήττα χειροκρότησε τους παίκτες του Ράζβαν Λουτσέσκου κι έδωσε το σύνθημα για πρόκριση την Τετάρτη στη Λεωφόρο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι , Μπάμπα , Κουλιεράκης , Κεντζιόρα , Σάστρε ( Όττο 72’), Οζντόεφ , Μεϊτέ ( Σβαμπ 72’), Κωνσταντέλιας ( Τζίμας 86’), Μουργκ ( Α.Ζίβκοβιτς 61’), Ντεσπόντοφ , Σαμάτα ( Μπράντον 61’).

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Όρτα (Ιμπόρα 79’), Τσικίνιο, Φορτούνης (Μασούρας 76’), Κάρμο, Ροντινέι, Ναβάρο (Ελ Κααμπί 76’), Έσε, Μπιανκόν, Ποντένσε. (Ρέτσος )