Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΑυλαία με ήττα για τον ΠΑΟΚ Β

Αυλαία με ήττα για τον ΠΑΟΚ Β [εικόνες]

Με 49 βαθμούς σε 28 αγώνες, την κατάκτηση της τέταρτης θέσης, 14 νίκες, επτά ισοπαλίες και επτά ήττες, 51 γκολ υπέρ και 33 κατά, ολοκλήρωσε τη σεζόν ο ΠΑΟΚ Β. Ο Δικέφαλος, με νέα πρόσωπα στην σύνθεσή του, που πήραν μια πρώτη γεύση από Super League 2, ηττήθηκε 3-1 από τον Μακεδονικό στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

17.06.2023

Δίχως ιδιαίτερες φάσεις κύλησε το πρώτο ημίχρονο. Ήταν λογικό να πιέσει βέβαια ο Μακεδονικός, δεδομένου ότι «καιγόταν» για τους βαθμούς και κατάφερε να προηγηθεί στο 40′ με το γκολ του Λεωνιδόπουλου.

Παρόμοια εικόνα και στην επανάληψη, με τον αγωνιστικό χώρο βαρύ, δεδομένης της αδιάκοπης βροχής και τις δύο ομάδες να αναλώνονται μάλλον σε παιχνίδι κέντρου. Ο Μακεδονικός ήταν και πάλι αυτός που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Λιούμη στο 67′ να κάνει το 2-0, ενώ συνέχισε και στο 76′ με τον Ζαφειράκη για το 3-0. Ο Δικέφαλος είχε στη συνέχεια δοκάρι με τον Ρούμιαντσεβ, ενώ μείωσε σε 3-1 με τον Δαρέλα στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Μακεδονικός: Γουναρίδης, Σιατραβάνης, Σαραγιώτης (80′ Κοτταρίδης), Λισγάρας, Ουνγιαλίδης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος (80′ Μιλισάβλιεβιτς), Τσουκάνης, Γκέντσογλου, Γαρύφαλλος (70′ Ζαφειράκης), Λιούμης (80′ Σαραντίδης).

ΠΑΟΚ Β: Τσιόπτσης, Τσοπούρογλου (65′ Τασιούρας), Κιτσάκης, Ζίλο (46′ Σινανάι), Γιαξής (85′ Καστίδης), Γρόσδης, Δαρέλας, Χατζηστραβός, Σπυρίδης (65′ Ρούμνιατσεφ), Κουλούρης (46′ Βασιλειάδης), Πανίδης.