Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΈδωσε τη λύση ο Κούρτιτς

Έδωσε τη λύση ο Κούρτιτς

Σε ένα παιχνίδι με ένταση, πάθος και δυνατές μονομαχίες, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 1-0 τη Λαμία στο γήπεδο της Τούμπας για την 4η αγωνιστική της Super League 2022-23.

12.09.2022Η εικόνα για ένα ακόμα παιχνίδι στην Τούμπα ήταν γνώριμη. Η Λαμία αγωνίστηκε με 11 παίκτες πίσω από τη σέντρα κι έψαξε να βρει κενούς χώρους στην κόντρα επίθεση. Μάλιστα ήταν αυτή που απείλησε πρώτη με τον Κοτάρσκι να σταματάει προσπάθεια του Τσιλούλη μόλις στο 4′.

Ο ΠΑΟΚ γενικά λειτούργησε καλά στις μεταβάσεις σε όλο το πρώτο 45λεπτο, είχε καλές επιστροφές και δεν έδωσε δικαιώματα στους φιλοξενούμενους για να απειλήσουν ιδιαίτερα. Στην άλλη πλευρά του γηπέδου η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου με υπομονή κι επιμονή έψαχνε τρόπους να φτάσει στην εστία του Σαράνοφ.

Στο πρώτο 15λεπτο απείλησε με σουτ των Βιεϊρίνια και Λύρατζη χωρίς επιτυχία, με τον Μπίσεσβαρ λίγο αργότερα να μην βρίσκει επίσης στόχο. Στο 23′ ο Νάρεϊ βρέθηκε απέναντι από τον Σαράνοφ, αλλά ο κίπερ της Λαμίας τον σταμάτησε.

Στο 31′ ο Ντάντας επιχείρησε σέντρα-σουτ, ο Σαράνοφ ακούμπησε τη μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι του, ενώ ο Ολιβέιρα στην επόμενη φάση δεν έκανε καλό τελείωμα μετά από κόρνερ.

Η λύση για τον Δικέφαλο ήρθε στο 43′. Ο Νάρεϊ εκτέλεσε και πάλι κόρνερ, ο Κούρτιτς έκανε εξαιρετική κίνηση, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με μία καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και στην επανάληψη. Οι δύο προπονητές δεν άλλαξαν κάτι στην τακτική τους, παρά μόνο έφεραν φρέσκα πόδια από τους πάγκους.

O ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το φινάλε, έβγαλε κάποιες καλές φάσεις προς την εστία του Σαράνοφ, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με Νάρεϊ , Μπράντον και Λύρατζη , αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με ένταση και με ένα άσχημο χτύπημα που δέχθηκε ο Ντόμινικ Κοτάρσκι μέσα στην περιοχή σε διεκδίκηση της μπάλας. Ο παίκτης διακομίσθηκε άμεσα στο νοσοκομείο για να πραγματοποιηθούν όλες οι απαραίτητες εξετάσεις.

Ο ΠΑΟΚ πήρε το τρίποντο, επέστρεψε στις νίκες κι ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, δύο πόντους πίσω από τον Παναθηναϊκό και στρέφει πλέον την προσοχή του στην επικείμενη αναμέτρηση στο Ηράκλειο κόντρα στον ΟΦΗ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ ( Ράζβαν Λουτσέσκου ): Κοτάρσκι , Λύρατζης , Ίνγκασον , Κουλιεράκης , Βιεϊρίνια (77’ Τσαούσης ), Ντάντας , Κούρτιτς (70’ Σβαμπ ), Αουγκούστο (63’ Φιλίπε Σοάρες ), Νάρεϊ , Μπίσεσβαρ (62’ Α.Ζίβκοβιτς ), Ολιβέιρα (63’ Τόμας ).

Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Αντέτζο, Σιμόν, Τζανδάρης, Μπεχαράνο (83’ Γιακουμάκης), Σλίβκα, Ντε Βινσέντι (58’ Ασκόφσκι), Τσιλούλης (68’ Μαρμεντίνι), Μανούσος (58’ Μποάκιε).