Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΕπιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ mateco

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ mateco

Με πολύ αγχωτικό τρόπο και αφού χρειάστηκε το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση, ο ΠΑΟΚ mateco επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 66-65 επί του Λαυρίου, σε παιχνίδι που έγινε στο PAOK Sports Arena, για την 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Αν και είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, όπου κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά 12 πόντων (32-20), ο ΠΑΟΚ mateco, ήταν κακός στην τρίτη περίοδο. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να ανατρέψουν την εικόνα του αγώνα και με επί μέρους σκορ 8-22, να πάρουν το προβάδισμα με 40-42. Με τρίποντο του Ζάρα, το Λαύριο προηγήθηκε 40-45 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά ο ΠΑΟΚ mateco, βρήκε τον τρόπο να ανακτήσει τον έλεγχο, έστω και προσωρινά. Με τρίποντο του Alston ξέφυγε με 6 (53-47) στο 37ο λεπτό, αλλά το Λαύριο με 2/2 τρίποντα από Ζάρα και Μουράτο ισοφάρισε 53-53, 80 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Alston και Thornton ευστόχησαν σε μία βολή για το 54-54 και ο ΠΑΟΚ mateco, αφού δεν κατάφερε να σκοράρει στην τελευταία του επίθεση, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Αν και με τρίποντο του Μουράτου, το Λαύριο προηγήθηκε 55-57, ο Fridriksson πετυχαίνοντας και τους 5 πόντους του στην παράταση (66-63) και με μία καθοριστική άμυνα στον Castaneda, τον οποίο ανάγκασε σε βήματα, βοήθησε ώστε να διατηρήσει το προβάδισμα ο ΠΑΟΚ και να επιστρέψει στις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 32-20, 40-42, 54-54, 66-65

ΠΑΟΚ mateco: McNeace 8, Harrison 15 (2), Τσιακμάς 5 (1), Σχίζας, Τσαϊρέλης 3, Fridriksson 5(1), Μαργαρίτης 2, Αρσενόπουλος, Alston 17 (2), Beliauskas 11 (2).

Λαύριο MEGABOLT: Τσάμης, Flatten 3(1), Moore 3, Castaneda 18 (1), Καββαδάς, Μουράτος 8 (2), Gromovs 6, Ζάρας 8 (2), Horchler 1, Thornton 9 (2), Γόντικας 9.