Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΕπιστροφή στις νίκες

Επιστροφή στις νίκες

Γκολ, ουσία, καλό ποδόσφαιρο και τρεις βαθμοί. Ένα όμορφο βράδυ στο γήπεδο της Τούμπας για τον ΠΑΟΚ που έβγαλε αντίδραση, κέρδισε με 4-2 το ΝΠΣ Βόλος, επέστρεψε στις νίκες και συνεχίζει τη μάχη του στα Play Offs της Stoiximan Super League 2022-23.

09.04.2023

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου ήταν αποφασισμένη, είχε πλάνο, ενέργεια και κατάφερε ουσιαστικά να κλειδώσει τη νίκη σε μόλις 45 λεπτά, χωρίς να δώσει δικαιώματα στον αντίπαλο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι, πήρε την κατοχή της μπάλας και από το πρώτο λεπτό άρχισε να πιέζει για το γκολ. Μετά από δύο καλές στιγμές με Α.Ζίβκοβιτς και Ίνγκασον , ο Φινλανδός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Α.Ζίβκοβιτς ο Ίνγκασον κέρδισε τους πάντες στον αέρα κι έκανε το 1-0 στο 6′. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και 10 λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο γκολ.

Ο Κάργας με μία απίθανη μπαλιά έβγαλε τον Νάρεϊ στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, αυτός έκανε κοντρόλ με το στήθος και πριν η μπάλα σκάσει στο χόρτο εκτέλεσε για το 2-0.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου αναγκάστηκε να αλλάξει τον Ελ Καντουρί με τον Τάισον κι ο Βραζιλιάνος ήταν αυτός που ανέλαβε ρόλο δημιουργού άμεσα. Στο 27′ συνδυάστηκε άψογα με τον Ολιβέιρα και σέρβιρε για τον Νάρεϊ που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-0 στο 27′.

Τα δυσάρεστα νέα για τον προπονητή του Δικεφάλου συνεχίστηκαν, όταν αναγκάστηκε να προχωρήσει σε μία ακόμα αλλαγή, καθώς ο Ντόουγκλας Αουγκούστο δέχθηκε χτύπημα στο γόνατο και τη θέση του πήρε ο Στέφαν Σβαμπ .

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήταν ο Τιάγκο Ντάντας που έβαλε κι αυτός το όνομά του στη λίστα των σκόρερ. Ο Τάισον έβγαλε τον Πορτογάλο τετ α τετ κι αυτός με πλασέ νίκησε τον Κλέιμαν για το 4-0.

Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει δυνατά και να απειλεί σε αρκετές περιπτώσεις. Κόντρα στη ροή του αγώνα όμως ο ΝΠΣ Βόλος βρήκε γκολ με τον Τσοκάνη να σκοράρει με κεφαλιά στο 57′.

Ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει κλεισμένο το ΝΠΣ Βόλος στην περιοχή του, είχε αρκετές καλές στιγμές, αλλά δεν βρήκε κάποιο γκολ, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν και δεύτερο τέρμα με τον Οζέγκοβιτς στο 88′ για το τελικό 4-2.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι , Βιεϊρίνια ( Λύρατζης 78′), Ίνγκασον , Κάργας , Ράφα Σοάρες , Αουγκούστο ( Σβαμπ 35′), Ντάντας , Νάρεϊ ( Μπίσεσβαρ 78′), Α.Ζίβκοβιτς , Ελ Καντουρί ( Τάισον 18΄), Ολιβέιρα ( Μπράντον 78′).

ΝΠΣ Βόλος: Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης (Οζέγκοβιτς 63′), Κάτσε (Μεταξάς 46′), Ντέλετιτς, Μπαριέντος (Καρτάλης 82′), Γκάγκι (Σι 73′), Πιρές (Τσιρίνος 73′)