Google search engine
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚFacts & Figures για το ΠΑΟΚ-Καλαμάτα

Facts & Figures για το ΠΑΟΚ-Καλαμάτα

paokfc.gr/Α Ομάδα/Facts & Figures για το ΠΑΟΚ-Καλαμάτα

Το paokfc.gr σας βάζει από νωρίς στο κλίμα της αναμέτρησης κόντρα στην Καλαμάτα στο γήπεδο της Τούμπας για τη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας. Διαβάστε ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικά με το background του αγώνα και την προϊστορία του Δικεφάλου κόντρα στην ομάδα της Μεσσηνίας.

10.01.2023

• Ο ΠΑΟΚ με τη νίκη του 2-0 στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου με την Καλαμάτα, στις 14 Δεκεμβρίου 2022 επέκτεινε ένα σερί που τον θέλει να μην έχει ήττα σε 16 αναμετρήσεις με την ομάδα της Μεσσηνίας σε όλες τις διοργανώσεις. Με επτά νίκες και επτά ισοπαλίες για το πρωτάθλημα και δύο πλέον αγώνες Κυπέλλου Ελλάδας, στους οποίους μετρά ισάριθμες νίκες.
  • Η πρώτη φορά που είχαν συναντηθεί ήταν σε μονή αναμέτρηση την σεζόν 1990-91 και μάλιστα στο πλαίσιο ομίλου, όπου για την 3η αγωνιστική των ομίλων του θεσμού ο ΠΑΟΚ πήρε την εκτός έδρας νίκη με 2-1.
  • Η αναμέτρηση τους είχε κριθεί με δύο γκολ του Γιώργου Σκαρτάδου στο 8ο και 21ο λεπτό. Για τους γηπεδούχους είχε σκοράρει ο Δέδες στο 31ο λεπτό.
  • Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν για τελευταία φορά σε αναμέτρηση για το πρωτάθλημα στις 28 Ιανουαρίου 2001, όταν ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 7-1 στην Τούμπα και με αυτό το σκορ ισοφάρισε την ευρύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής που είχε σημειώσει και το 1974-75 με αντίπαλο την Καστοριά στην Τούμπα.
  • Η ευρύτερη νίκη της ιστορίας του ΠΑΟΚ σε όλες τις διοργανώσεις έχει σημειωθεί σε αγώνα Κυπέλλου Ελλάδας και είναι το 9-1 με αντίπαλο την Λαμία.
  • Αυτή είναι συνολικά η 8η φορά που θα φιλοξενήσει ο ΠΑΟΚ την Καλαμάτα και η πρώτη τους για το Κύπελλο Ελλάδας, αφού τα δύο που έχουν γίνει μέχρι τώρα ήταν με γηπεδούχο την Καλαμάτα. Ο ΠΑΟΚ έχει έξι νίκες και υπάρχει μια ισοπαλία στις 3 Δεκεμβρίου 1995 με 1-1.
  • Η τελευταία ήττα του ΠΑΟΚ στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας για νοκ άουτ αγώνα και όχι τελικό διοργάνωσης είναι στις 24 Ιουνίου 2020 και από τότε μετρά 13 αναμετρήσεις (πέντε νίκες – επτά ισοπαλίες).