Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚJob done με πέντε γκολ

Job done με πέντε γκολ

Μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση από τον ΠΑΟΚ του Ράζβαν Λουτσέσκου. Ο Δικέφαλος επικράτησε με 1-5 του ΝΠΣ Βόλος στο Πανθεσσαλικό και πλέον ετοιμάζεται για τη μάχη της Τούμπας με τον Παναθηναϊκό την ερχόμενη Κυριακή.

21.01.2024

Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι από πολλές απόψεις. Πέρα από τον αξιόμαχο αντίπαλο, οι παίκτες του Δικεφάλου είχαν να αντιμετωπίσουν και τον δύσκολο αγωνιστικό χώρο και τις κακές καιρικές συνθήκες.

Στο ξεκίνημα ο Βόλος πίεσε ψηλά κι έβαλε δύσκολα στους φιλοξενούμενους, καθώς δεν τους επέτρεψε να κάνουν το παιχνίδι τους.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 18′ όταν ο Ντεσπόντοφ εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Κόστιτς έδιωξε.

Το σκηνικό επαναλήφθηκε τέσσερα λεπτά μετά, με τον Βούλγαρο όμως να χαμογελάει αυτή τη φορά. Ο Κεντζιόρα έκανε μια μεγάλη μπαλιά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Ντεσπόντοφ κατέβασε, απέφυγε έναν αμυντικό και εκτέλεσε για το 0-1.

Ο ΝΠΣ Βόλος προσπάθησε να απαντήσει, βρήκε ένα γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 32′, για να αναλάβει τα ηνία του αγώνα εκ νέου ο ΠΑΟΚ.

Στο 35′ ο Μπράντον έπιασε ένα εντυπωσιακό σουτ που βρήκε στο κάθετο δοκάρι, για να έρθει ο Μουργκ στις καθυστερήσεις και να δώσει αέρα δύο τερμάτων με δυνατό σουτ μετά από φάση διάρκειας μέσα στην αντίπαλη περιοχή.

Η εικόνα του αγώνα στην επανάληψη ήταν τελείως διαφορετική. Ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε την αναμέτρηση σε παράσταση για ένα ρόλο.

Στο 52′ ήρθε ένα γκολ βγαλμένο από τα όνειρα κάθε προπονητή. Μια απίθανη κομπίνα σε κόρνερ, ασίστ Μουργκ κι άψογη εκτέλεση από τον Ντεσπόντοφ για το 0-3.

Στο 58′ οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι με γκολ του Ντέλετιτς κι αμέσως ανέβασαν ψηλά τις γραμμές τους για να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ.

Ο ΠΑΟΚ όμως δεν άφησε ατιμώρητους τους χώρους που του έδωσαν οι παίκτες του Λόπεθ και κατάφεραν να πετύχουν δύο ακόμα γκολ.

Στο 71′ ο Τάισον με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-4, για να έρθει ο Στέφανος Τζίμας από τον πάγκο να γράψει τον επίλογο της αναμέτρησης.

Ο Τάισον στο 89′ έκλεψε ψηλά, άνοιξε χώρο για τον Τζίμα και την κατάλληλη στιγμή τον έβγαλε φάτσα με τον Κόστιτς. Ο νεαρός φορ του ΠΑΟΚ εκτέλεσε άψογα και διαμόρφωσε το τελικό 1-5.

Βόλος: Κόστιτς, Μύγας, Ράσιτς, Καλογερόπουλος (Κίτσος 46′), Λούνα (Ασενούν 46′), Τσοκάνης (Μπερτόλιο 62΄), Σιέλης, Μπαριέντος (Μεταξάς 79′), Γκλάβτσιτς, Ντέλετιτς, Μωραΐτης.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα , Μιχαηλίδης , Κεντζιόρα , Σάστρε , Οζντόεφ ( Σβαμπ 75′), Μεϊτέ , Τάισον , Μουργκ ( Μάρκος Αντόνιο 68′), Ντεσπόντοφ ( Α.Ζίβκοβιτς 68′), Μπράντον ( Τζίμας 75′)